badanie EMG

O czym świadczy dodatni wynik próby miastenicznej?

Prawidłowa współpraca nerwów z mięśniami jest niezwykle ważna dla funkcjonowania całego organizmu. Mięśnie odpowiadają bowiem nie tylko za ruch, ale również za pracę układu oddechowego – a zanik pracy niektórych mięśni może prowadzić do kłopotów z oddychaniem. W celu oceny ich działania przeprowadza się próbę miasteniczną, a dodatni wynik może świadczyć o chorobie: miastenii.

Na czym polega elektryczna próba miasteniczna?

Elektryczna próba miasteniczna to badanie, które umożliwia rozpoznanie zaburzeń transmisji nerwowo-mięśniowej. Mówiąc prościej: dzięki badaniu można sprawdzić, czy nerwy i mięśnie prawidłowo współpracują, a więc czy nie dochodzi do blokowania impulsów nerwowych odpowiedzialnych za skurcze mięśni. Badanie nie wymaga użycia igieł – określone nerwy stymuluje się seriami impulsów elektrycznych za pomocą elektrod znajdujących się na skórze. Zwykle bodźce o zmieniającej się częstotliwości wysyła się do nerwu w 30-sekundowych odstępach. Do badania wybiera się mięśnie, które wykazują najsilniejsze objawy męczliwości, np. nerw nosowy, czasem również nerw dodatkowy (np. mięśnia czworobocznego). Badanie nie jest inwazyjne i od razu po jego zakończeniu możemy wrócić do wykonywania codziennych czynności.

Dodatni wynik próby miastenicznej

Dodatni wynik próby miastenicznej może świadczyć o miastenii. Jest to choroba, która prowadzi do zaniku pracy mięśni. Na początku zwykle dotyka mięśni twarzy – chory ma problem z podnoszeniem powieki najpierw jednego, a potem drugiego oka. Z czasem pojawia się osłabienie innych mięśni twarzy, problemy z mową, niedowłady kończyn, a także bardzo szybkie męczenie mięśni, nawet podczas wykonywania prostych czynności.

Próba miasteniczna nie jest jedynym badaniem wykorzystywanym przy diagnozie miastenii. Aby ocenić, czy mamy do czynienia właśnie z tą chorobą wykonuje się również elektromiografię, czyli badanie z wykorzystaniem elektrod igłowych, które wprowadza się do badanego mięśnia – wyjaśnia specjalista z poradni Dobra Diagnostyka, oferującej badania przewodnictwa nerwowego ENG w Gdańsku i Gdyni. – Wykonuje się także elektromiografię pojedynczego włókna mięśniowego, badania laboratoryjne oraz obrazowe. Dopiero na podstawie kompletu badań oraz wywiadu lekarskiego można ocenić, czy na pewno mamy do czynienia z miastenią.

Co ważne, diagnoza oraz odróżnienie miastenii od innych schorzeń pozwala skutecznie leczyć tę chorobę i przeciwdziałać jej skutkom. Dzięki terapii powraca dawna sprawność mięśni.

Leczenie miastenii

Niestety miastenia jest chorobą, której nie da się całkowicie wyleczyć. Jednak prawidłowa diagnostyka oraz podjęcie leczenia może zatrzymać rozwój choroby. W łagodnym przebiegu wystarczy leczenie farmakologiczne. U niektórych pacjentów miastenia wiąże się z przerostem lub nowotworem grasicy, czyli organu, który odpowiada za prawidłowy rozwój układu odpornościowego i który zanika po okresie dojrzewania. W sytuacji, kiedy u chorego podczas badań obrazowych zostaną wykryte nieprawidłowości w obrębie grasicy, może pojawić się konieczność leczenia operacyjnego. Po wycięciu grasicy stan zdrowia zazwyczaj znacznie się poprawia – dlatego w leczeniu miastenii dużą rolę odgrywa właśnie prawidłowa diagnostyka, obejmująca nie tylko próbę miasteniczną, ale również badania laboratoryjne i obrazowe.

Materiał partnera