Nowoczesne metody leczenia stawu ramiennego

Rosnąca popularność sportów ekstremalnych szczególnie wśród ludzi młodych. Zmiana stylu życia na bardzo aktywny oraz nie zawsze właściwie dobrane obciążenia treningowe, skutkują znaczącym wzrostem urazów narządów ruchu.

Urazy obręczy barkowej stanowią 15 do 35% urazów narządów ruchu a odsetek ten stale rośnie. Do sportów o wysokim ryzyku uszkodzenia obręczy barkowej należą sporty zimowe, wszystkie sporty piłkarskie oraz sporty walki. Najczęstszym skutkiem urazu, kontuzji jest przemieszczenie w obrębie stawu ramiennego. Przemieszczenia w stawie ramiennym u dzieci i młodzieży skutkują bardzo częstymi nawrotami w przypadku leczenia nieoperacyjnego.

Rosnąca długość życia sprawia, że ludzie chcą na długo zachować sprawność fizyczną. Po 50 roku życia odzywają się zmiany zwyrodnieniowe (artroza) związane często ze zużyciem powierzchni stawowej. Ryzyko rozwoju artrozy jest większe u osób obciążających bark pracą fizyczną i mających wcześniejsze urazy. Powstaniu zmian zwyrodnieniowych sprzyjają choroby układowe jak cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów, dna moczanowa i inne.

Objawy i metody leczenia stawu ramiennego

Głównym objawem zwyrodnienia w stawie ramiennym jest ból w momencie zapoczątkowania ruchu, łagodniejący po rozruszaniu stawu. Bóle spowodowane uciskiem na bark występują też podczas snu. Kolejnym uciążliwym objawem jest sztywność barku i ograniczenie ruchomości. Nasilenie sztywności występuje po dłuższym bezruchu. Ruchy skrajne stają się coraz bardziej ograniczone. Pacjenci często unikają ruchów powodujących ból a to prowadzi do dalszych ograniczeń związanych z zanikiem mięśni. Przy znacznym przesileniu stawu pojawia się obrzęk i ocieplenie związane ze stanem zapalnym. W stawie mogą pojawić się trzaski. U niektórych pacjentów objawy nasilają się ze zmianą pogody.

Diagnostyka i leczenie zwyrodnień stawu ramiennego

Diagnostyka opiera się na ocenie i ruchomości i siły mięśniowej stawów barkowych. Dla oceny struktur kostnych wykonuje się badanie RTG a w razie potrzeby tomografię komputerową. Tkanki miękkie lekarz ocenia na podstawie USG lub rezonansu magnetycznego. Proces leczenia jest indywidualny i zależy od przyczyn schorzenia. W zależności od stopnia zaawansowania zwyrodnienia współczesna medycyna proponuje różne terapie: rehabilitację, farmakologie, medycynę regeneracyjną oraz leczenie operacyjne. W przypadku zaawansowania choroby gdy leczenie zachowawcze nie daje oczekiwanych rezultatów konieczne jest leczenie operacyjne. Odpowiednio wczesna diagnostyka i podjęcie odpowiednich działań powodują, że leczenie będzie mniej inwazyjne.

Leczenie operacyjne stawu ramieniowego

Zmiany zwyrodnieniowe średniozaawansowane leczy się za pomocą małoinwazyjnej metody artroskopowej. Jeśli zmiany zwyrodnieniowe są bardziej zaawansowane wyleczenie i powrót do aktywności umożliwia endoprotezoplastyka polegająca na zastąpieniu zużytych powierzchni stawowych endoprotezą (sprawdź: https://carolina.pl/endoprotezy-stawu-ramiennego-standard-w-europie-w-polsce-wciaz-rzadkosc/) Proces gojenia i rehabilitacji pozwala na powrót do aktywności sportowej po okresie od 3 do 6 miesięcy. Endoprotezoplastyka jest od kilkunastu lat światowym standardem w leczeniu zmian zwyrodnieniowych barku. W Polsce zabieg ten wykonują specjaliści z zakresu ortopedii i traumatologii w klinice Carolina Medical Center w Warszawie.

Materiał partnera