korony protetyczne

Nowoczesne materiały do wykonywania pełnoceramicznych koron i mostów, a technologie konwencjonalne

Korony czy mosty to odmiana protez zębowych mocowanych na stałe w szczęce pacjenta. Tego rodzaju uzupełnienia pozwalają na skuteczną odbudowę uśmiechu dzięki doskonałej imitacji naturalnego uzębienia. Przez lata technika modelowania takich elementów bardzo się zmieniła. Podobnie rzecz ma się w przypadku materiałów, z jakich wykonywane są mosty i koronki. Z jakich surowców korzystano jeszcze niedawno, a które zaliczyć można do tych najbardziej nowoczesnych?

Czym różni się korona od mostu?

Zarówno korona, jak i most, to uzupełnienia protetyczne, które stomatolog mocuje w szczęce w sposób trwały. W odróżnieniu od protez ruchomych nie można zatem wyciągać ich samodzielnie, za to stanowią one rozwiązanie stabilne i w pełni przywracające funkcjonalność uzębieniu. Można zakładać je na odpowiednio opracowane naturalne zęby pacjenta lub też na implanty, które w założeniu zastępują korzenie zębowe.

Korona protetyczna pozwala odbudować pojedynczy ząb w jego górnej części, czyli właśnie w jego koronie. W przypadku, gdy jest on bardzo zniszczony i nie można nadbudować go w inny sposób, protetyk może wykonać idealną imitację, którą zakłada się na oszlifowaną pozostałość zęba. Taka koronka jest w stanie wytrzymać wiele następnych lat, jest przy tym niewyczuwalna dla pacjenta i nie do odróżnienia od naturalnego uzębienia.

Mosty protetyczne umożliwiają uzupełnienie większych braków – na przykład dwóch lub więcej zębów w łuku zębowym. Taka nadbudowa wzięła swoją nazwę od specyficznej konstrukcji. Znajdujące się wokół braków uzębienie traktowane jest bowiem jako filary, na których mocowany jest most wykonany przez protetyka. Składa się on z połączonych ze sobą koron protetycznych, a dowieszone zęby nazywamy przęsłami. Sam mostek nie jest mocowany w dziąsłach, a jedynie opiera się na wspomnianych zębach filarowych. Korony oraz mosty można wykonywać jako osobne uzupełnienia protetyczne lub też stosować w formie kombinowanej z protezami szkieletowymi w zależności od sytuacji, w celu uzyskania jak najbardziej pożądanego efektu.

Korony i mosty zębowe standardowe

Najbardziej popularne i stosowane w stomatologii od lat są korony oraz mosty protetyczne wykonywane na podbudowie metalowej. To wyjątkowo trwałe uzupełnienia tworzone na konstrukcji ze stopów nieszlachetnych, a w przypadku potwierdzonej alergii także ze złota, które jest bardzo bezpieczne i nie uczula. Na tak przygotowanej podbudowie tworzona jest estetyczna, zewnętrzna część z ceramiki imitująca zęby. Zaletą takich protez jest ich cena, a także długoletnia trwałość. Dużym mankamentem natomiast jest zastosowany metal, który ze względu na swój kolor jest bardziej widoczny w nadbudowie ceramicznej, sprawiając wrażenie mniejszej naturalności i wywołujący przebarwienia.

Nowoczesne pełnoceramiczne protezy stałe

Pacjentom oczekującym doskonale naturalnego efektu protezy stałej dentysta może zaoferować wykonanie mostu czy korony pełnoceramicznej, w tym na konstrukcji opierającej się na tlenku cyrkonu. Czym różnią się one od tradycyjnych rozwiązań protetycznych? Stomatolog z Centrum Stomatologicznego New-Dent w Lublinie wyjaśnia: Pełnoceramiczne mosty czy korony zachwycają przede wszystkim swoją estetyką dzięki właściwościom optycznym. Elementy wykonane z cyrkonu są przezierne, co oznacza, że światło przenika przez nie w taki sam sposób, jak przez zęby naturalne. Protezy wyglądają dzięki temu jak prawdziwe uzębienie, nie odbarwiają ani okolicznych tkanek, ani siebie, jak może to mieć miejsce w przypadku protez metalowych. Sprawdzą się zatem w przypadku potrzeby uzyskania bardzo dobrej imitacji naturalnych zębów.

Nowoczesne, pełnoceramiczne mosty i korony, chociaż nieco droższe od metalowych, są także trwalsze i odporniejsze na ścieranie się. Świetnie spełniają swoją funkcję, ułatwiając osobom z dotychczasowymi brakami w uzębieniu powrót do swobodnego uśmiechu!

Materiał partnera