kobieta ze stomią

Nietrzymanie stolca. Co warto wiedzieć?

Problem nietrzymania stolca może dotyczyć osób w każdym wieku. Kiedy mięśnie zwieracza odbytu działają nieprawidłowo może dojść do mimowolnego wydostawania się gazów lub kału. Jest to przypadłość wstydliwa i wielu pacjentów nie szuka pomocy lekarskiej. A warto, ponieważ istnieje szereg metod umożliwiających powrót do zdrowia, także nieoperacyjnych.

Szacunki wskazują, że problem ten dotyczy od 2 do 5% populacji. Niestety ze względu na specyfikę tej przypadłości wielu pacjentów nie szuka pomocy, dlatego dane te mogą być niedoszacowane.

Nietrzymanie stolca – jakie są przyczyny tej dolegliwości?

Nietrzymanie stolca lub gazów związane jest z nieprawidłowym działaniem mięśni odbytnicy lub zwieraczy odbytu. Może to być również problem związany z wzajemną relacją odruchów koordynujących. Przyczyny mogą mieć różne podłoże: spowodowane uszkodzeniami mechanicznymi lub zmianami neurologicznymi. W pierwszym przypadku nietrzymanie stolca może być wynikiem uszkodzenia mięśni zwieracza odbytu podczas porodu siłami natury lub zabiegów chirurgicznych. Do powstania tej przypadłości przyczynić mogą się również żylaki odbytu, stany zapalne jelita, wypadanie odbytnicy, a także przewlekłe zaparcia. Zaburzenia neurologiczne mogą zostać wywołane przez długotrwałą cukrzycę, rwę kulszową, stwardnienie rozsiane lub udar mózgu.

Możliwości leczenia

Metod leczenia nietrzymania stolca jest kilka, w zależności od przyczyny oraz stopnia zaawansowania zmian.  Przede wszystkim należy skonsultować się z proktologiem, który oceni stopień zmian. W lżejszych przypadkach możliwe jest zastosowanie treningu behawioralnego. Polega on na umieszczeniu w odbycie elektrod, które mierzą skurcze zwieraczy, a następnie pokazują wynik na monitorze. Pacjent może w ten sposób obserwować w jakim stopniu jest w stanie kontrolować mięśnie samodzielnie. Metoda ta pozwala na wzmocnienie mięśni dna miednicy. Innym sposobem jest wzmacnianie skurczów zwieraczy odbytu za pomocą elektrod.

Jeżeli tego typu trening nie przynosi rezultatów lub nie jest możliwy z powodu na przykład braku części zwieracza, przeprowadza się rekonstrukcję plastyczną. Możliwe jest także wykonanie zwieraczy zastępczych z mięśnia własnego pacjenta lub wszczepienie protezy hydraulicznej. W zaawansowanym stadium wyprowadza się stomię, czyli odbyt zastępczy, bezpośrednio z brzucha pacjenta. Kał trafia wówczas do woreczka stomijnego.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Przede wszystkim nietrzymanie stolca nie powinno być powodem, przez który pacjent nie skorzysta z pomocy lekarskiej. Jeżeli problem nie jest zaawansowany całkiem prawdopodobne, że uda się go rozwiązać bez interwencji chirurgicznej. Na Śląsku specjaliści proktolodzy przyjmują w Euro-Klinice. Warto skonsultować się jak najszybciej po stwierdzeniu objawów, ponieważ szybka reakcja może zapobiec poważniejszym konsekwencjom.

Materiał partnera