Narkomania

Narkomania jako problem cywilizacyjny

Współczesne problemy cywilizacyjne dotyczące zdrowia fizycznego i psychicznego to bardzo ważne zagadnienie. Narkomania dotyczy osób w każdym wieku i z różnych grup społecznych. Jeśli ten temat z jakichś powodów jest Ci bliski, nie wahaj się szukać ratunku. Warto wiedzieć, gdzie znaleźć pomoc, gdy Ty lub ktoś znajomy boryka się z problemem uzależnienia. Szybka reakcja i wsparcie najbliższych to pierwszy krok do powrotu do zdrowia!

Jak problem narkomanii wpływa na życie?

Osoby uzależnione doświadczają wielu problemów zarówno zdrowotnych, jak i psychicznych. Do tego często dochodzi kwestia marginalizowania społecznego narkomanów. Ludzie zażywający narkotyki są postrzegani przez pryzmat swojego uzależnienia, co znacznie utrudnia utrzymywanie kontaktów społecznych ze środowiskiem. Substancje psychoaktywne zmieniają zachowanie, wpływając w ten sposób na życie osób uzależnionych. Często występują też inne problemy towarzyszące uzależnieniu, jak np. dysfunkcyjne relacje międzyludzkie, odczucia na tzw. głodzie, a także zmiana priorytetów w życiu. Dlatego jak najszybciej należy podjąć leczenie uzależnień.

Jak działają narkotyki i dlaczego ludzie po nie sięgają?

Silne właściwości psychostymulujące niektórych roślin są wykorzystywane w celu odurzania się. W dawnych czasach ich używanie było zarezerwowane dla niektórych grup społecznych, czyli magów, szamanów i kapłanów. Uważano, że umożliwiają one kontakt ze światem metafizycznym. Nic więc dziwnego, że z czasem zainteresowały się nimi osoby spoza tych kręgów. Nowoczesne technologie umożliwiły wyizolowanie narkotycznych substancji z roślin i uprawę nowych odmian. W efekcie narkotyki stały się silniejsze, niż dotychczas.

Gdzie osoby uzależnione mogą szukać pomocy?

Diagnozowanie uzależnienia wiąże się z koniecznością uzyskania odpowiedzi na pytanie – co dalej? Narkomana nie wolno zostawiać bez pomocy, ponieważ szanse na samodzielne poradzenie sobie z uzależnieniem są nikłe. Współcześnie zażywanie narkotyków często prowadzi do poważnych uzależnień, które wymagają leczenia w specjalistycznych ośrodkach terapeutycznych. W takich miejscach, jak Prywatny Ośrodek Psychoterapii i Terapii Uzależnień Attente w Świątnikach Górnych osoby uzależnione mogą liczyć na fachową pomoc.

Narkomania to obecnie bardzo istotny problem cywilizacyjny i medyczny. Dotyka wielu osób w różnym wieku i ze wszystkich grup społecznych. Jeśli jesteś uzależniony od narkotyków lub znasz kogoś, kto boryka się z tym problemem, skontaktuj się z dobrym ośrodkiem leczenia uzależnień i zrób pierwszy krok na drodze do zdrowia!

Materiał partnera