urolog

Kiedy należy zapisać się na wizytę do urologa?

Urolog to lekarz wyspecjalizowany w diagnostyce i leczeniu chorób związanych z układem moczowo-płciowym. Bywa niekiedy uważany za odpowiednik ginekologa dla mężczyzn, zapewne w związku z tym, że zajmuje się problemami typowo „męskimi”, wynikającymi z obecności prostaty czy prącia. Istnieje jednak wiele powodów, dla których również panie zgłaszają się do urologa. Kiedy więc należy się do niego wybrać?

Wizyta u lekarza tej specjalizacji, niezależnie od płci, wskazana jest w przypadku pieczenia lub swędzenia cewki moczowej, zarówno ogólnie, jak i tylko w trakcie oddawania moczu. Z urologiem należy skontaktować się także wtedy, gdy odwiedzamy toaletę istotnie częściej albo rzadziej niż zwykle bez wyraźnej przyczyny (może nią być np. przyjmowanie większej ilości płynów) oraz gdy barwa moczu odbiega od normy lub gdy pojawia się w nim krew, co może być oznaką rozwijającego się nowotworu.

Inne problemy z tej sfery wymagające konsultacji urologicznej to choćby nietrzymanie moczu albo wręcz przeciwnie – niemożność jego oddania, uczucie nie w pełni opróżnionego pęcherza czy przewlekłe uczucie parcia na ów właśnie narząd. Niektóre z tych przypadłości, podobnie jak zaobserwowane osłabienie strumienia moczu, często towarzyszą przerostowi prostaty, który jest powszechnym zjawiskiem wśród mężczyzn po 45. roku życia.

Profilaktyka

Nawet jeśli nie odczuwają oni żadnych dolegliwości, najpóźniej w tym wieku powinni umówić się na kontrolną wizytę u urologa oraz na stałe wpisać ją w swój medyczny kalendarz.

Profilaktyczne badanie gruczołu krokowego przynajmniej raz do roku pozwoli wykryć ewentualny nowotwór tego organu we wczesnym, z reguły bezobjawowym stadium, w którym szanse na jego wyleczenie są największe – dowiadujemy się w Specjalistycznych Gabinetach Lekarskich „Sofimed”.

Męska strefa

Panowie mogą mieć też inne powody do odwiedzenia urologa, niezależnie od metryki. Należą do nich m.in. ból lub obrzęk jąder, zaburzenia erekcji i impotencja, niepokojące zmiany w wyglądzie prącia, a także niemożność swobodnego odprowadzenia napletka (zarówno we wzwodzie, jak i w stanie spoczynku) czy wyginanie żołędzi ku dołowi w czasie erekcji.

Pozostałe dolegliwości

Nieco mniej oczywiste objawy, z którymi warto zgłosić się do urologa, to chociażby bóle podbrzusza, krocza i okolic lędźwi, a także kolka nerkowa. W pierwszej chwili pacjenci często nie kojarzą ich z koniecznością interwencji urologicznej, najprawdopodobniej jednak i tak zleci ją lekarz pierwszego kontaktu, do którego udamy się w tych sprawach po radę.

Materiał partnera