wybielanie zebow u denstysty

Na czym polega wybielanie zębów?

Istnieje wiele sposobów na rozjaśnienie szkliwa zębów, nie wszystkie jednak są bezpieczne i tak samo skuteczne. Najbardziej zalecaną metodą jest przeprowadzenie tego zabiegu pod okiem specjalisty. Sprawdź, jakie są sposoby rozjaśniania zębów, na czym polega profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym i o czym powinieneś wiedzieć, zanim się na to zdecydujesz.

Czym jest wybielanie zębów?

Wybielanie zębów to proces chemiczny, który polega na utlenianiu cząstek odpowiedzialnych za powstawanie uporczywych przebarwień. Do wybielania wykorzystuje się nadtlenek wodoru o różnym stężeniu, w zależności od zastosowanej metody. Do najczęściej wykorzystywanych sposobów na rozjaśnienie zębów zalicza się:

  • pasty wybielające,
  • paski wybielające,
  • systemy do samodzielnego wybielania w domu,
  • wybielanie w gabinecie stomatologicznym. 

Ze względu na liczne przeciwwskazania, zabieg rozjaśniania zębów powinien przeprowadzać lekarz stomatolog. Bezpieczne jest też wybielanie zębów w domu, ale pod nadzorem specjalisty (tzw. metoda nakładkowa). W tej metodzie stomatolog tworzy specjalne nakładki na podstawie odcisku łuków zębowych, a następnie dobiera stężenie żelu tak, by zminimalizować ewentualną nadwrażliwość zębów. 

Wybielanie zębów u dentysty 

Metoda gabinetowa jest najskuteczniejsza i najszybsza – wybielanie trwa około 1 godziny, a rezultat widoczny jest niemal natychmiast. Zabieg polega na nałożeniu na zęby specjalnego żelu wybielającego, który następnie jest aktywowany źródłem światła. Do naświetlania wykorzystuje się m.in. lampy LED, lampy halogenowe lub laser. W ten sposób usuwane są nie tylko powierzchniowe przebarwienia, ale także te głębsze, znajdujące się wewnątrz zębiny.

Efekt profesjonalnego zabiegu wybielania zębów można przedłużyć, kontynuując wybielanie samodzielnie w domu. Do tego konieczne są specjalne nakładki oraz żel wybielający zalecony przez stomatologa.

O czym należy pamiętać

Jak tłumaczy specjalista z gabinetu stomatologicznego Jardent:

Planując zabieg wybielania zębów, trzeba wiedzieć o tym, że rozjaśnianiu można poddać wyłącznie naturalne zęby. W przypadku różnego rodzaju wypełnień kompozytowych, licówek, koron itp. może wystąpić potrzeba ich wymiany. Nie zawsze jest to konieczne, wszystko zależy od tego, w jakim stopniu ich odcień będzie się różnił od rozjaśnionych zębów. Przeciwwskazaniami do wybielania są m.in. nadwrażliwość zębów, ciąża i próchnica. Jednak przeprowadzenie zabiegu pod nadzorem stomatologa zmniejsza ryzyko wystąpienia ewentualnych powikłań. 

Warto też stosować się do zaleceń specjalisty odnośnie do sposobu utrzymywania higieny jamy ustnej czy przestrzegania specjalnej tzw. białej diety, dzięki czemu możesz przedłużyć efekt wybielania.

Materiał partnera