Hydroterapia

Na czym polega hydroterapia?

Termin SPA rozwija się jako sanitas per aquam – czyli zdrowie przez wodę. Nic dziwnego, że w lecznictwie wykorzystuje się prozdrowotne działanie wód. Hydroterapia znana jest od czasów starożytnych i przynosi ulgę w licznych schorzeniach m.in. układu ruchu, krążenia oraz chorobach reumatycznych. Na czym polega hydroterapia oraz w przypadku jakich dolegliwości może być skuteczna?

Woda zdrowia doda. Czym jest hydroterapia?

Hydroterapia jest działem fizykoterapii. Do celów leczniczych wykorzystuje się wodę w różnych stanach skupienia: ciekłym, gazowym oraz stałym. Wykorzystuje się fizyczne i chemiczne właściwości wody, często uzupełnione dodatkowymi składnikami, takimi jak borowina, glinka lub związki mineralne. Z wodolecznictwa mogą skorzystać zarówno osoby zdrowe, którym zależy na poprawie wyglądu skóry lub wzmocnieniu odporności, a także osoby, które cierpią na różnego rodzaju dolegliwości, związane z układem ruchu, krążenia, oddechowego, przewodu pokarmowego, chorobach narządów rozrodczych, urazach, bezsenności, jak i innych.

Wodolecznictwo to ponad 120 różnych rodzajów zabiegów: od kąpieli, przez masaże, okłady, polewania, a także kąpiele parowe.

Rodzaje zabiegów hydroterapeutycznych: kąpiele

Właściwości lecznicze wód znane są od tysięcy lat. Już starożytni wykorzystywali wodę do leczenia rozmaitych dolegliwości i schorzeń. Obecnie hydroterapia jest jednym ze sposobów rehabilitacji w uzdrowiskach i sanatoriach. Warto dodać, że to nie jeden, ale szereg różnych zabiegów, które oddziałują na ciało w odmienny sposób. Wśród najpopularniejszych możemy wyróżnić kąpiele, m.in. perełkowe lub glinkowe, a także masaże wodne, łaźnie mokre oraz kuracje pitne.

Podczas kąpieli perełkowej zanurzamy całe ciało (oprócz głowy) w wodzie. Woda jest ciepła, zwykle przybliżona do temperatury ciała człowieka (35-37°C). Sprężarki wytwarzają cząsteczki powietrza, które dotleniają ciało, poprawiają ukrwienie oraz odprężają. Już po 10-20 minutach zabiegu znacznie poprawia się wygląd skóry.

Kąpiel glinkowa to nic innego jak kąpiel całego ciała w basenie glinkowym, w którym oprócz wody znajduje się biała glinka o wyjątkowych właściwościach. Dzięki dużej zawartości mikroelementów odżywia skórę, ściąga i zabliźnia rany, działa odświeżająco, likwiduje martwe komórki oraz przyspiesza regenerację tkanek. Jedyny w Polsce basen z białą glinką znajdziemy w Kompleksie Wodnym Atrium w Uzdrowisku Nałęczów.

Hydromasaże polegają natomiast na masażu za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem. W wodzie zanurza się część lub całe ciało, a następnie poddaje masowaną część ciała działaniu wody. Zabieg niweluje dolegliwości bólowe oraz zwiększa ruchomość stawów, rozluźnia mięśnie oraz zmniejsza napięcie nerwowe.

Łaźnia mokra oraz pijalnia wód

Wodę w stanie gazowym wykorzystuje się w przypadku zabiegów w łaźni fińskiej, zwanej również mokrą. W tym przypadku w gorącym powietrzu łaźni wytwarza się parę wodną, poprzez polewanie wodą rozgrzanych kamieni. Wilgotność we wnętrzu łaźni znacznie się zwiększa, dlatego zabiegi te są polecane głównie osobom cierpiącym na dolegliwości ze strony układu oddechowego. Zabiegi z wykorzystaniem łaźni mokrej są również polecane przy chorobach skóry, układu nerwowego, trawiennego, krążenia oraz ruchu. Zwiększona temperatura i wilgotność pomoże także przy dolegliwościach związanych z urazami ortopedycznymi.

Woda posiada właściwości lecznicze nie tylko podczas działania od zewnątrz. Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważne jest picie wody. W ramach zabiegów leczniczych w uzdrowisku można skorzystać również z pijalni wód. Nie zwykłej wody, ale takiej posiadającej w składzie liczne mikroelementy, np. żelazo. Szerokie właściwości lecznicze ma woda źródlana nisko sodowa oraz słabo zmineralizowana żelazista. Picie takiej wody może pomóc w dolegliwościach związanych z pracą serca, skurczach mięśni, bólach stawów, stanach depresyjnych, a także niedokrwistości, apatii, zaburzeniach pracy jelit, problemach ze snem, trudnościach z oddychaniem oraz problemach skóry, włosów i paznokci.

W jakich dolegliwościach hydroterapia przyniesie ulgę?

Kiedy warto skorzystać z zabiegów hydroterapeutycznych? Nawet wtedy, kiedy nic nam nie dolega. Jednak szczególnie polecana jest osobom po urazach, z problemami ortopedycznymi, a także przy problemach skórnych. Woda działa zbawiennie przy dolegliwościach bólowych mięśni lub stawów, problemach z sercem lub krążeniem. Zabiegi hydroterapeutyczne redukują stres, nadmierne napięcie mięśniowe, poprawiają ukrwienie skóry, pomagają w leczeniu chorób związanych z układem pokarmowym, rozrodczym oraz problemach z przemianą materii. Niezależnie od tego, czy coś nam dolega (czy też nie), warto skorzystać z dobroczynnego działania wody na nasz organizm.

Materiał partnera