Hirudoterapia

Na czym polega hirudoterapia?

Leczenie przy pomocy pijawek jest znane już od wieku. Chociaż wielu osobom może się wydawać, że jest to przestarzała metoda, pasożyty te wykorzystywane są do dzisiaj. Hirudoterapia jest stosowana w wielu nowoczesnych salonach medycyny estetycznej. Zabieg ten ma potwierdzony badaniami, korzystny wpływ na ludzki organizm. Pijawki pomagają w leczeniu wielu powszechnych chorób i dolegliwości. Zobacz, jak przebiega hirudoterapia i jakie zalety przynosi.

Co to jest hirudoterapia?

Hirudoterapia polega na leczeniu chorób przy pomocy pijawek. Są to specjalne, lecznicze gatunki, które w kontrolowany sposób wypijają podczas zabiegu krew. Pasożyty te są w pełni bezpieczne i legalne do użycia. Gabinet, który stosuje metodę hirudoterapii musi mieć specjalne pozwolenie na ich zakup i hodowlę. Leczenie przy użyciu pijawek jest bezbolesne, a co najważniejsze – skuteczne.  Nie są to byle jakie pijawki. Istnieje kilka określonych gatunków, które można stosować do tego procesu. Najpopularniejsze z nich to pijawka azjatycko-południowoeuropejska, afrykańska, azjatycka i lekarska. Każdy pasożyt ze względów sanitarnych jest wykorzystywany tylko raz.

Jak przebiega leczenie pijawkami?

Dawniej uważano, że pijawki wysysają z człowieka „złą krew”. Jest to oczywiście mit, jednak pijawki mają udowodnione, korzystne działanie. Podczas hirudoterapii pasożyta przystawia się do zdrowego kawałka skóry w okolicy schorowanego miejsca. Pijawka ma mikroskopijne, drobne ząbki, które nie są wyczuwalne dla pacjenta. Ślina stworzenia wydziela substancje przeciwbólowe i znieczulające, dzięki czemu cały zabieg jest praktycznie nieodczuwalny. Specjalista z salonu Jach & Kubsz z Łodzi tłumaczy:

„W zależności od wielkości schorowanego miejsca na ciele i rodzaju schorzenia, można przyczepić różną ilość pijawek. Cały zabieg trwa ok. 1,5 h. Podczas niego pijawka cały czas przyczepiona jest do tego samego miejsca i nie porusza się po ciele. W tym czasie pasożyt wypija ok. 10 ml krwi, a podczas tej czynności do krwiobiegu przedostają się lecznicze substancje. Ze względu na to, osoby z anemią lub kobiety w ciąży i karmiące piersią, nie powinny poddawać się hirudoterapii”.

Zalety hirudoterapii

Hirudoterapia swoją skuteczność zawdzięcza substancjom zawartym w ślinie pijawek. Te małe stworzenia są pełne leczniczych składników. Najważniejszą z nich jest hirudyna, od której pochodzi nazwa zabiegu. Substancja ta jest enzymem leczniczym, który działa przeciwzakrzepowo i reguluje ciśnienie. Innymi składnikami, które są wprowadzane do krwiobiegu są dopamina, serotonina i histamina, które wpływają na układ nerwowy. Hirudoterapia poprawia odporność organizmu, poprawia prace układu krwionośnego i limfatycznego. Użycie pijawek ma też potwierdzony wpływ na leczenie neuronów, co może być wykorzystywane przy leczeniu choroby Alzheimera, Parkinsona, czy porażeń mózgowych. 

Wskazania do leczenia pijawkami to:

  • Zapalenie żył lub żylaki,
  • cukrzyca,
  • niegojące się rany,
  • wrzody,
  • choroby wątroby i nerek,
  • problemy z sercem,
  • przewlekła migrena,
  • wysoki cholesterol,
  • cellulit.
Materiał partnera