Psychoterapeuta z pacjentem

Na czym polega detoks alkoholowy?

To, co kusi najbardziej zwykle znajduje się w zasięgu ręki. Podobnie jest z alkoholem, od którego uzależnionych jest bardzo wiele osób. Aby poradzić sobie z nałogiem często niezbędny jest detoks alkoholowy. Terapia odbywa się w specjalnych ośrodkach leczenia uzależnień. Wyjaśniamy, na czym dokładnie polega i jakie są wskazania do jej podjęcia.

Detoks alkoholowy – jakie oznaki wskazują na to, że jest potrzebny?

O ile okazyjne spożywanie alkoholu nie wskazuje na uzależnienie, to sięganie po niego zbyt często i w nadmiernych ilościach bez kontroli może opiewać o poważniejszy problem. Co jeszcze może świadczyć o tym, że detoks alkoholowy byłby potrzebny:

  • objawy abstynencyjne, objawiające się m.in. wzmożoną drażliwością, drżeniem mięśniowym oraz skurczami mięśni, a także wymiotami i bezsennością; Objawy abstynencyjne zwykle poprzedzone są długim okresem picia (ciągiem alkoholowym).
  • zagrożenie padaczką alkoholową lub delirium tremens.

Detoks alkoholowy – na czym polega?

Detoks alkoholowy polega na odtruciu organizmu, czyli oczyszczeniu go z toksyn po to, aby organizm osiągnął równowagę. Jest on etapem przerywającym ciągłe spożywanie alkoholu, dlatego na początku może okazać się bardzo trudny do zniesienia dla osoby borykającej się z silnym uzależnieniem. Warto pamiętać, że detoks jest jedynie wstępem do właściwego leczenia. Polega na podawaniu preparatów farmakologicznych, które pomagają w walce z zespołem odstawiennym i regulują funkcjonowanie organizmu.

W terapii bardzo ważne jest budowanie zaufania i relacji z psychoterapeutą oraz wymiana doświadczeń z innymi osobami o takim samym problemie. Kluczem do sukcesu jest więc zarówno psychoterapia indywidualna jak i grupowa w ustalonym z góry wymiarze godzin,  dodatkowo  w niektórych sytuacjach wymagane jest wsparcie farmakologiczne.

Jak mówi psychoterapeuta z ośrodka leczenia uzależnień Madarvit, pomagającym wyjść z nałogu alkoholowego: Po ukończeniu podstawowego programu leczenia, trwającego nie mniej niż miesiąc, osoby uzależnione mogą skorzystać ze specjalnych weekendowych warsztatów, które pomagają podtrzymać efekty terapiiUczestnictwo jest dobrowolne, jednak wyjątkowo zalecane przez terapeutów. 

Terapia leczenia uzależnień – jakie kroki podjąć w pierwszej kolejności?

Detoks alkoholowy przeprowadza się w specjalnym ośrodku leczenia uzależnień. Pierwszy krok polega na skontaktowaniu się ze specjalistą placówki terapeutycznej, który w rozmowie telefonicznej przedstawi ofertę leczenia i udzieli niezbędnych informacji. Podczas rozmowy ustalana jest data przyjazdu do ośrodka, w którym w pierwszy dzień pobytu osoba zgłaszająca się na leczenie zostaje objęta indywidualnym badaniem lekarskim w celu diagnozy stanu psychicznego oraz fizycznego pacjenta.

Materiał partnera