ból kolana

Na czym polega artroskopia kolana i jak się do niej przygotować?

Artroskopia jest jedną z najbardziej cenionych metod diagnostyki i terapii urazów, zwyrodnień oraz stanów zapalnych stawów. Dzięki temu zabiegowi możliwa jest nie tylko prawidłowa diagnoza stanów chorobowych i uszkodzeń w stawach, ale także ich skuteczne leczenie chirurgiczne, obarczone mniejszym ryzykiem niż klasyczna operacja. Wyjaśniamy, jak wykonuje się artroskopię i jak wyglądają przygotowania do tego zabiegu.

Charakterystyka zabiegu artroskopii

Artroskopia może być przeprowadzana na każdym stawie, jednak najczęściej wykonuje się wziernikowanie kolan, które są podatne na urazy. Zabieg przeprowadzany jest przy użyciu artroskopu – urządzenia wyposażonego w kamerkę, które wprowadza się do wnętrza stawu przez niewielkie, około jednocentymetrowe nacięcie w skórze.

Artroskopia umożliwia lekarzowi dokładne obejrzenie wszystkich struktur wewnątrz stawowych, takich jak chrząstki stawowe i błona maziowa, dzięki czemu można precyzyjnie zlokalizować źródło dolegliwości. Część zabiegu obejmująca jedynie obserwację wnętrza stawu znana jest jako artroskopia diagnostyczna, natomiast o artroskopii operacyjnej mówi się wtedy, gdy staw poddawany jest jednocześnie zabiegowi chirurgicznemu.

Artroskopię operacyjną stawu kolanowego przeprowadza się zwykle w znieczuleniu podpajęczynówkowym, podawanym poprzez punkcję lędźwiową. Do zabiegu wykorzystywane są miniaturowe narzędzia chirurgiczne, dzięki czemu nie ma potrzeby wykonywania dużych nacięć wokół stawu.

Jak wyjaśnia ortopeda z grupy medycznej DoctorsBase: Artroskopia umożliwia między innymi wykonanie rekonstrukcji przedniego więzadła krzyżowego lub usunięcie nadmiaru błony maziowej. Warto wiedzieć, że podczas zabiegu nie występuje krwawienie, ponieważ przed operacją na udo pacjenta zakłada się opaskę uciskową.

Artroskopia cechuje się większą precyzją niż zwykła operacja, zaś jej niewielka inwazyjność sprawia, że ryzyko powikłań jest mniejsze, a rekonwalescencja krótsza niż w przypadku tradycyjnego cięcia.

Wskazania do artroskopii kolana i przygotowanie pacjenta przed zabiegiem

Zabieg artroskopii powszechnie wykonuje się w przypadku złamań śródstawowych oraz innych urazów ograniczających ruchomość kolana, a także wówczas, gdy u pacjenta stwierdzone zostaną zmiany zwyrodnieniowe, reumatoidalne, albo nowotworowe. Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja ortopedyczna, a oprócz tego wykonuje się wiele badań, takich jak RTG operowanego stawu (zwykle wystarczające) lub rezonans magnetyczny (MRI). Na wizycie kwalifikacyjnej lekarz może wykonać badanie USG stawu.

Obowiązkowe są także badania krwi, na przykład morfologia, krzepliwość krwi (aPTT i INR), oznaczenie poziomu glukozy na czczo, parametry funkcji wątroby, kreatynina, jonogram (Na, K, Cl) oraz badanie ogólne moczu. W dniu operacji natomiast należy być na czczo, a bezpośrednio przed zabiegiem zaleca się wzięcie kąpieli oraz ogolenie operowanego stawu z 20 cm marginesem.  

Materiał partnera