Jak się leczy przebarwienia

Metody leczenia przebarwień i trudnych zmian barwnikowych

Mianem przebarwień określa się nieestetyczne, ciemne plamy na skórze występujące w miejscach, gdzie barwnikowe komórki skóry (melanocyty) wykazują nadmierną aktywność. Pojawianiu się przebarwień sprzyja wiele czynników: ekspozycja na promieniowanie UV (słońce, solarium), zmiany hormonalne (również w związku z antykoncepcją), stany zapalne (w tym trądzik) czy fotouczulające kosmetyki i leki. Na szczęście istnieje też sporo metod radzenia sobie z problemem.

Dobór odpowiedniej formy terapii zależy m.in. od stopnia zaawansowania zmian, powierzchni, jaką zajmują, ich genezy, a także tego, jak głęboko są umiejscowione w skórze. Często też opracowuje się wręcz cały program leczenia łączący w sobie różne rodzaje zabiegów. O ich częstotliwości i liczbie decyduje lekarz.

Głęboki peeling

Do wyboru zaś mamy chociażby specjalistyczne peelingi, wykonywane w gabinetach medycyny estetycznej. Złuszczają one naskórek znacznie intensywniej niż peelingi robione w zwykłym salonie kosmetycznym, redukując nadmiar pigmentu znajdującego się w wierzchnich warstwach, jak również hamując aktywność tyrozynazy – enzymu przyspieszającego syntezę melaniny (barwnika).

Preparaty rozświetlające

Głęboki peeling może mieć charakter mechaniczny (mikrodermabrazja) lub chemiczny, gdzie naskórek jest nie ścierany, lecz rozpuszczany przez odpowiednio dobrane substancje. W celu optymalizacji uzyskiwanych rezultatów peeling często łączy się z aplikacją silnie rozjaśniającego preparatu, takiego jak Cosmelan czy Dermamelan. Kuracja przebiega w ich przypadku dwuetapowo: najpierw w gabinecie nakłada się na skórę skoncentrowaną maskę, a później przez kilka tygodni należy stosować w domu krem o działaniu podtrzymującym efekt.

Aplikacja ze wspomaganiem

Intensywne złuszczanie naskórka wraz z wprowadzeniem głęboko w skórę koktajlu wyrównujących koloryt skóry składników może też nastąpić w czasie zabiegów z wykorzystaniem innowacyjnych technologii, jakimi są np. OxyGeneo NeoBright czy Intraceuticals Opulence. W pierwszym przypadku infuzja substancji aktywnych – m.in. kwasów hialuronowego, kojowego i azelainowego – przyspieszona zostaje przez „zbombardowanie” skóry pęcherzykami dwutlenku węgla (tzw. efekt Bohra); w drugim natomiast katalizatorem jest połączenie czystego tlenu oraz ciśnienia hiperbarycznego. Obydwa zabiegi wykonuje się chociażby w szczecińskiej Klinice Zawodny.

Laseroterapia

Dysponuje ona również urządzeniami laserowymi, dzięki którym możliwa staje się redukcja przebarwień o wyjątkowo problematycznym charakterze (np. obecnych w skórze od lat – a także ostudy, zwanej niekiedy melasmą). Do wyboru mamy tu z kolei zabiegi takie jak:

  • PicoSure – wyjątkowo krótka wiązka lasera rozbija barwnik na cząstki o wymiarach tak małych, że organizm jest w stanie następnie sam się ich pozbyć;
  • laser frakcyjny Encore Pigment FX – połączenie dwóch wiązek światła o różnych parametrach w celu uzyskania najlepszych rezultatów;
  • Alma Harmony XL Dye-VL – połączenie zalet terapii laserowej i IPL, czyli impulsów świetlnych pochłanianych przez melaninę, które selektywnie niszczą zawierające ją w nadmiarze komórki.
Materiał partnera