Diastema

Licówka jako sposób maskowania diastemy         

Diastema to wolna przestrzeń występująca między górnymi jedynkami. Ze względu na jej lokalizację, zamaskowanie diastemy jest trudne do zrobienia, dlatego też niektóre osoby mogą odczuwać dyskomfort i czuć się nieatrakcyjnie z powodu jej występowania. Co więcej, diastema nie zawsze stanowi wyłącznie problem natury estetycznej, ponieważ może być także źródłem problemów zdrowotnych. Sprawdź, co warto wiedzieć o diastemie i w jaki sposób można ją zamaskować.

Jakie są rodzaje i przyczyny diastemy?

Diastema może występować w różnych formach, a tym samym charakteryzować będzie się odmiennymi przyczynami. Między innymi wyróżnia się diastemę równoległą, w przypadku której jedynki ustawione są równolegle. Natomiast, gdy dolne końcówki zębów skierowane są do siebie, w takiej sytuacji mamy do czynienia z diastemą zbieżną, z kolei, kiedy górne końcówki zębów skierowane są od siebie, taki problem oznacza diastemę rozbieżną.

Głównymi przyczynami diastemy może być przerost lub niski przyczep wędzidełka górnej wargi, nieprawidłowe wymiary uzębienia, a także brak siekaczy bocznych. Z kolei w przypadku diastemy fizjologicznej, która pojawia się między 7 a 9 rokiem życia, główną przyczyną są procesy związane z rośnięciem zębów stałych. – mówi specjalista z gabinetu stomatologicznego Eurodent Centrum Dentystki w Krakowie.

Kiedy należy leczyć diastemę?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że przerwa między zębami to nie tylko kwestie dotyczące nieestetycznego wyglądu. O ile szczelina między przednimi zębami nie przekracza 2 mm i nie powoduje żadnych większych problemów, a także nie jest źródłem kompleksów i dyskomfortu wśród pacjentów, nie stanowi zagrożenia. Niemniej jednak w przypadku, gdy diastema jest zbyt duża, może stać się ona przyczyną różnego rodzaju wad zgryzu oraz wymowy, a co więcej może predysponować do rozwoju chorób przyzębia.

Jak poradzić sobie z przerwą między zębami?

Przed rozpoczęciem leczenia diastemy niezbędne jest odbycie wizyty w gabinecie stomatologicznym, w trakcie której specjalista oceni stan uzębienia pacjenta, a następnie w zależności od stwierdzonej wady, dopasuje odpowiednią metodę i sposób leczenia. W niektórych przypadkach stosowane jest leczenie ortodontyczne, ale również istnieje możliwość wypełnienia wolnej przestrzeni licówkami. Licówki kompozytowe stanowią bardzo szybką i skuteczną metodę zamaskowania diastemy, ponieważ mogą być założone na zęby nawet podczas jednej wizyty. Dobrze wykonane licówki doskonale naśladują naturalne uzębienie, jednocześnie ukrywając szparę między zębami, a z racji tego, że dodatkowo umożliwiają usunięcie przebarwień, poprawiają wygląd całego uśmiechu.

Licówki na diastemę – jak wygląda zabieg?

W zależności od gabinetu stomatologicznego licówki kompozytowe mogą być wykonywane w pracowni protetycznej na podstawie odcisku uzębienia pacjenta, natomiast w niektórych przypadkach stomatolog może również wykonać licówki podczas wizyty. Licówki dobierane są zarówno pod względem kształtu, wielkości, jak i koloru do pozostałych zębów pacjenta. Natomiast zabieg w głównej mierze polega na doklejeniu cienkich płytek kompozytowych za pomocą specjalnego kleju do przedniej części zębów, a tym samym zamknięciu szpary.

Materiał partnera