leczenie ortodontyczne dzieci i dorosłych

Leczenie ortodontyczne dzieci i dorosłych – podobieństwa i różnice

Jeszcze niedawno noszenie aparatu ortodontycznego było powodem do wstydu. Na szczęście ten krzywdzący sposób myślenia o leczeniu ortodontycznym to już przeszłość i coraz więcej osób decyduje się na leczenie różnego rodzaju wad zgryzu. Z pomocy ortodonty korzystają zarówno dzieci, jak i dorośli. Leczenie obu tych grup pacjentów jednak przebiega trochę inaczej. Co łączy i czym się różni leczenie ortodontyczne dorosłych i dzieci?

Podobieństwa w leczeniu ortodontycznym dzieci i dorosłych

Najważniejszą kwestią łączącą leczenie ortodontyczne dzieci i dorosłych jest szeroki zakres wad, jakie specjalista jest w stanie wyleczyć. To dlatego, że wiele wad zgryzu, jakie można zaobserwować u obu tych grup pacjentów, ma te same przyczyny. Są to predyspozycje genetyczne, przebyte przez matkę pacjenta choroby w okresie prenatalnym, a także parafunkcje: ssanie kciuka, policzka, języka, warg, wciskanie przedmiotów pomiędzy zęby (np. długopisu, wykałaczki) czy nałogowe żucie gumy.

Podobieństwo w leczeniu ortodontycznym dzieci i dorosłych polega także na bardzo wysokiej skuteczności. W obu przypadkach specjalista jest w stanie całkowicie wyleczyć nawet najbardziej zaawansowane wady zgryzu. Tożsamy jest także przebieg leczenia. Rozpoczyna się ono od wizyty u ortodonty, który przeprowadza wywiad i na tej podstawie indywidualnie dobiera metodę leczenia.

Różnice w leczeniu ortodontycznym dzieci i dorosłych

Różnic w leczeniu ortodontycznym dzieci i dorosłych jest znacznie więcej, niż podobieństw. Im pacjent jest starszy, tym twardsza jest tkanka kostna, a samo leczenie trudniejsze. Z tego powodu u dzieci z powodzeniem stosuje się ruchome aparaty na zęby, podczas gdy u dorosłych niezwykle rzadko zdają one egzamin. U dorosłych pacjentów stosuje się głównie stałe aparaty ortodontyczne. Ich wybór jest niezwykle szeroki – od tradycyjnych, z metalowymi zamkami aż po aparaty kosmetyczne.

Leczenie ortodontyczne dzieci trwa także o wiele krócej, co przekłada się na mniejsze koszty leczenia. Ponadto istnieje dziedzina przeznaczona wyłącznie dla młodszych pacjentów – ortodoncja funkcjonalna. Oferuje ją m.in. poradnia Meritum w Sosnowcu. Ortodoncja funkcjonalna to funkcjonalne przeformowanie układu stomatognatycznego bez użycia aparatu ortodontycznego. Wykorzystuje się w niej procesy wzrostowe i rozwojowe dziecka. Gdy obręb twarzo- i mózgoczaszki jest już w pełni ukształtowany, terapia jest niemożliwa. Ortodoncja funkcjonalna łączy w sobie fizjoterapię, logopedię, osteopatię, a także podologię, więc jest leczeniem wielospecjalistycznym.

Materiał partnera