Leczenie astygmatyzmu za pomocą soczewek kontaktowych – czy jest skuteczne?

Astygmatyzm, inaczej niezborność, to wada wzroku, którą można skutecznie korygować za pomocą soczewek torycznych, pod warunkiem, że zostały one dobrane przez okulistę. Soczewki kontaktowe umożliwiają prawidłowe załamywanie się światła wewnątrz oka, dzięki czemu efektywnie wyostrzają wzrok i nie powodują dyskomfortu w czasie ich noszenia.

Soczewki kontaktowe na astygmatyzm

Astygmatyzm powoduje niewyraźne widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka. Nieleczona niezborność prowadzi do pogłębienia się wady wzroku a także do nieprzyjemnych dolegliwości bólowych, łzawienia oczu i znacznego obniżenia się komfortu życia codziennego. Metodą korekcji wady wzroku są soczewki kontaktowe toryczne. Wykonane są z delikatnych hydrożelowych lub silikonowo-hydrożelowych materiałów o dużej przepuszczalności tlenu, które zapewniają oczom odpowiedni poziom nawilżenia. Ich strefa optyczna odpowiednio ogniskuje światło docierające do wnętrza oka, dzięki czemu efektywnie wyostrza wzrok, bez konieczności noszenia tradycyjnych okularów. Nowoczesne toryczne soczewki kontaktowe na astygmatyzm to skuteczna i komfortowa metoda korekcji, pod warunkiem, że zostały dobrane w salonie okulistycznym.

Dobieranie soczewek kontaktowych

Soczewki to wyrób medyczny, dlatego powinny być dobierane u specjalisty. Tylko na podstawie badania wzroku, okulista może stwierdzić stopień natężenia wady i dobrać najbardziej odpowiednią metodę korekcji. Badanie okulistyczne pomaga również wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do noszenia szkieł kontaktowych, do których należą, np. urazy i uszkodzenia rogówki, zakażenia bakteryjne czy poważne alergie. Podczas wizyty u okulisty, specjalista tłumaczy w jaki sposób pielęgnować soczewki toryczne oraz uczy ich prawidłowego zakładania i zdejmowania.

Pielęgnacja soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe można podzielić ze względu na czas noszenia. Szkła jednodniowe to wyrób medyczny przeznaczony do jednorazowego użytku, co oznacza, że na koniec dnia po ich zdjęciu z oczu, należy je wyrzucić do kosza, a rano założyć nową parę ze sterylnego opakowania. Soczewki miesięczne to jedna para soczewek, którą nosi się przez 30 dni. Wymagają one codziennego czyszczenia specjalnym płynem oraz przechowywania w pojemniku. Niezależnie od trybu, w jakim nosi się soczewki toryczne, każde z nich podczas użytkowania wymagają zachowania zasad higieny, co minimalizuje ryzyko przedostania się do oczu różnego rodzaju zanieczyszczeń. Przed zakładaniem i zdejmowaniem szkieł kontaktowych należy dokładnie umyć ręce w mydle antybakteryjnym oraz osuszyć dłonie ręcznikiem, najlepiej niestrzępiącym się.