Kwas hialuronowy czy kolagen? – na co się zdecydować

Kwas hialuronowy i kolagen to substancje naturalnie wytwarzane przez organizm. Należy podkreślić, że po 25 roku życia ich produkcja zmniejsza się, przez co postępują procesy starzenia się i skóra staje się wiotka, obwisła oraz pojawiają się bruzdy i zmarszczki. Aby im przeciwdziałać medycyna estetyczna umożliwia spowolnienie tych procesów poprzez wstrzykiwania kwasu hialuronowego bądź kolagenu. Na który z nich się zdecydować? Jakie są różnice w tych zabiegach?

Medycyna estetyczna – zabieg kolagenem typu I

Kolagen jest głównym budulcem skóry i wraz z wiekiem traci się go ok. 1,5% rocznie. Zmniejszenie produkcji kolagenu sprawia, że skóra staje się słabsza, mniej elastyczna, a także pojawiają się pierwsze zmarszczki, które wpływają negatywnie także na owal twarzy. Utrata kolagenu, jest co prawda faktem, jednak nie zostajemy bezsilni wobec natury. Medycyna estetyczna umożliwia wykonanie zabiegów z wykorzystaniem kolagenu typu I (najpowszechniej występujący w organizmie), który skutecznie opóźnia procesy starzenia się skóry. Osoby, które chcą zwiększyć jędrność skóry, nawilżyć ją i poprawić koloryt powinny zdecydować się na terapię składającą się z 2-4 zabiegów – konkretną liczbę specjalista dobiera na podstawie stanu skóry. Po zabiegu efekty w postaci rewitalizacji skóry, zmniejszenia lub usunięcia zmarszczek i bruzd oraz poprawienia elastyczności skóry widać po 7-14 dniach. Warto podkreślić, że zabieg ten jest bezpieczny i nieinwazyjny.

Zabiegi z kwasem hialuronowym – jaki wybrać?

Wśród zabiegów poprawiających wygląd skóry i m.in. usuwających zmarszczki warto pamiętać także o zabiegach wykorzystujących kwas hialuronowy. Jest to substancja, która tak jak kolagen, naturalnie występuje w organizmie i również podobnie wraz z wiekiem zmniejsza się jego ilość. Pod wpływem utraty kwasu hialuronowego skóra wiotczeje i pojawiają się zmarszczki. Dlatego też, aby go uzupełnić i tym samym usunąć powstałe oznaki starzenia się skóry oraz spowolnić te procesy warto zastosować mezoterapię.

Ten zabieg medycyny estetycznej wykonywany w seriach po 4-6 zabiegów, co 4-6 miesięcy skutecznie nawadnia skórę oraz pobudza jej procesy odnowy – podkreśla specjalista z Kliniki Chęciński z Warszawy.

Innym typem zabiegu jest mezoterapia osoczem bogatopłytkowym, która polega na wstrzykiwaniu kwasu hialuronowego. W rezultacie skóra staje się nawilżona, odpowiednio odżywiona oraz dzięki odbudowie jej struktury pozbawiona zmarszczek. Ponadto, innym typem zabiegu, który wykorzystuje preparaty z kwasem hialuronowym są zabiegi redukujące bruzdy i zmarszczki z wykorzystaniem wypełniaczy (fillerów), które mogą być czasowe lub permanentne.