kobieta w okularach

Kto powinien nosić okulary progresywne?

Jeszcze do niedawna osoby cierpiące na więcej niż jedną wadę wzroku, zmuszone były korzystać z dwóch par okularów. Jedna z nich służyła np. do czytania, a druga zakładana była na co dzień. Obecnie osoby te mogą posługiwać się jedną parą okularów, wyposażoną w szkła progresywne. Są one w stanie korygować jednocześnie kilka problemów z widzeniem. Zastanawiasz się, dla kogo są okulary progresywne? Odpowiadamy!

Czym charakteryzują się szkła progresywne?

Szkła progresywne często określane są mianem wieloogniskowych, ponieważ umożliwiają one korygowanie różnych wad wzroku. Soczewki te mają trzy obszary funkcyjne, które pozwalają na wyraźne widzenie dali, odległości bliskich oraz pośrednich. Każdy z tych obszarów jest indywidualnie dostosowywany do potrzeb użytkownika.

Soczewki progresywne spełniają więc jednocześnie kilka funkcji. W momencie, kiedy kierujemy wzrok lekko w górę, możemy zobaczyć wyraźnie wszystko co dzieje się w dali. W chwili, kiedy kierujemy wzrok niżej, zyskujemy widoczność bliskich odległości. Do patrzenia przez okulary progresywne trzeba się oczywiście przyzwyczaić. Jednak z czasem przejścia te stają się praktycznie niewyczuwalne. 

Komu potrzebne są okulary progresywne?

Okulary progresywne są dobrą propozycją dla osób, które zmagają się z prezbiopią, czyli naturalnym procesem starzenia się oka. Szkła progresywne są najlepszym rozwiązaniem dla osób, które mają problemy zarówno z krótkowzrocznością, jak i nadwzrocznością. Dzięki nim osoby z podwójną wadą nie muszą posiadać dwóch oddzielnych par okularów. Soczewki progresywne sprawdzają się niemal w każdej sytuacji i umożliwiają wygodne widzenie na każdą odległość.

Oczywiście, żeby okulary progresywne mogły spełniać swoją rolę, powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkownika. Ważne jest, aby tego typu soczewki wybierać w asyście wykwalifikowanego optyka, jak np. w Zakład Optyczny mgr inż. Łukasz Plata. Dobrze dobrane okulary progresywne będą jednocześnie korygować krótkowzroczność oraz pomagać przy starczowzroczności.

Przy wyborze tego typu okularów warto zwrócić uwagę na odpowiedni kształt oprawki, ponieważ nie wszystkie będą odpowiednie do szkieł progresywnych.

Zalety okularów progresywnych

Dobrze dobrane okulary progresywne mogą mieć bardzo wiele zalet. Zastępują one co najmniej dwie pary szkieł, dzięki nim możemy płynnie kierować wzrok na różne strefy widzenia. Pozwala to uniknąć kłopotliwej i częstej zmiany szkieł oraz zrezygnować z ciągłego noszenia przy sobie futerału z drugą parą okularów.

Oprócz wygody, okulary progresywne to także rozwiązanie dużo bardziej ekonomiczne. Choć  soczewki progresywne, z uwagi na swoje podwójne działanie, są nieco droższe od zwykłych, to jednak nie musimy płacić za dwie oddzielne pary szkieł i oprawek.

Materiał partnera