gabinet stomatologiczny

Kryteria wyboru gabinetu stomatologicznego

Zdrowie człowieka zawsze powinno zajmować pierwsze miejsce. Dlatego właśnie wybór odpowiedniego specjalisty jest tak ważny – niezależnie od jego profesji. Choroby związane z uzębieniem są jednymi z najbardziej uciążliwych, tym bardziej warto zwrócić uwagę na kryteria wyboru właściwego gabinetu stomatologicznego. Wówczas można liczyć na konkretną pomoc na najwyższym poziomie. Na co zatem zwracać uwagę?

Doświadczenie stomatologa i jego kwalifikacje

Jedną z najważniejszych kwestii przy wyborze najlepszego gabinetu stomatologicznego jest przede wszystkim doświadczenie i wykształcenie osób tam zatrudnionych. Nie wszystkie choroby zębów dotyczą tego samego zagadnienia. Ponadto należy mieć również na uwadze wiek pacjenta. Inny lekarz będzie odpowiedni dla osoby dorosłej, a inny dla małego dziecka. Warto więc zwrócić uwagę, czy oferta gabinetu jest na tyle zróżnicowana, że będzie można otrzymać w nim odpowiednią pomoc. Podstawowe specjalizacje stomatologów to:

  • chirurgia stomatologiczna,
  • ortodoncja,
  • protetyka stomatologiczna,
  • periodontologia,
  • stomatologia zachowawcza z endodoncją,
  • stomatologia dziecięca.

Wyposażenie gabinetu stomatologicznego

Drugim, bardzo ważnym kryterium podczas wyboru odpowiedniego gabinetu stomatologicznego jest jego wyposażenie. Specjalista z firmy CENTRUM STOMATOLOGICZNE NEW-DENT zauważa: Praktycznie w każdym przypadku badanie pacjenta powinno uwzględniać prześwietlenie RTG. Wówczas można dokładnie sprawdzić, czy z zębami jest wszystko w porządku i nie ma patologii niewidocznych w badaniu wewnątrzustnym. Jest to również narzędzie często niezbędne do prawidłowego leczenia – zwłaszcza kanałowego. Dlatego właśnie aparat do RTG jest sprzętem, który powinien znajdować się w każdym profesjonalnym gabinecie.

Wspomniane już leczenie kanałowe zębów, nazywane również endodoncją, bardzo często musi być przeprowadzone pod mikroskopem. Dzieje się tak głównie ze względu na niewielki rozmiar kanałów. Dobrze, jeżeli specjalistyczna aparatura znajduje się na miejscu i pacjent nie musi być odsyłany na leczenie do innej placówki.

Oprócz tego warto zwrócić uwagę także na inne elementy w gabinecie stomatologicznym. Chodzi m.in. o czystość i porządek w pomieszczeniach, środki zabezpieczające pacjentów np. okulary ochronne czy specjalne jednorazowe fartuszki dla pacjentów – zakładane im podczas leczenia oraz czy gabinet dysponuje nowoczesnymi technikami znieczulania np. znieczuleniem mikroprocesorowym. Wszystkie te aspekty mają wpływ na to, czy usługa medyczna przebiega w komfortowej dla pacjenta atmosferze.

Koszty leczenia stomatologicznego

Dla niektórych pacjentów bardzo ważną kwestią podczas wyboru gabinetu stomatologicznego będzie również koszt leczenia. Niestety wizyty u stomatologa nie należą do najtańszych. Warto jednak zastanowić się, czy można oszczędzać na własnym zdrowiu. Nie zawsze wybór tańszej placówki może okazać się właściwy. W przypadku zębów bardzo ważna jest jakość usługi, a także użycie najlepszych materiałów dostępnych na rynku. Wówczas można mieć pewność, że leczenie nie będzie musiało być powtarzane.

Materiał partnera