Kreatyna – suplement dzięki któremu skutecznie zwiększysz masę mięśniową

Kreatyna jako związek organiczny występuje w organizmie człowieka, jednak w niewystarczającej ilości dla osób ćwiczących. Jej suplementacja wspomaga przyrost masy mięśniowej, zwiększenie wydolności jednocześnie zmniejszając odczuwanie zmęczenia. Dodatkowo suplement ten odpowiedzialny jest za magazynowanie większych ilości energii w mięśniach, co przyczynia się do skrócenia czasu potrzebnego do pełnej regeneracji między treningami.

Czego się spodziewać – czyli efekty po kreatynie

Suplementacja, różnego typu odżywki czy witaminy, jest ważnym elementem diety każdej aktywnej osoby, która dąży do pięknej, wyrzeźbionej sylwetki.  Zwłaszcza w początkowym okresie, gdy redukcja i obcinanie kalorii wiąże się ze spadkiem energii, dodatkowe jej źródła czy stymulanty wspomagające wydolność są bardzo pomocne.  Kreatyna może być dobrym rozwiązaniem na redukcji ale nie tylko. Suplement ten jest bardzo popularny, ponieważ nie ma skutków ubocznych (przy odpowiednim dawkowaniu). Stosowanie kreatyny wskazane jest dla osób aktywnych, ćwiczących i trenujących, którzy dostatecznej ilości kreatyny nie są w stanie przyjąć z produktów spożywczych. Odżywki na masę mięśniową polecane są głównie dla sprinterów, kulturystów, trójboistów czy trenujących sporty walki. Odpowiednia dawka zapewni większą ilość powtórzeń w serii. Kreatyna przyczynia się do zwiększenia beztłuszczowej masy ciała, a dzięki kumulacji energii w mięśniach wpływa na poprawę wytrzymałości i regenerację po treningu. Przyjmowana regularnie zwiększa wytrzymałość i siłę.

Rodzaje kreatyny – co i dla kogo

Najpopularniejszymi postaciami kreatyny jest monohydrat i jabłczan. Pierwszy z nich to połączenie z cząstkami wody. Jego skuteczność potwierdzają sportowcy wykonujący treningi siłowe. Istotną wadą jest to, że monohydrat powoduje zatrzymanie wody w organizmie, dlatego nie będą stosować go przygotowujący się do zawodów kulturyści.

Jabłczan natomiast, to połączenie kreatyny z kwasem jabłkowym. To droższa forma suplementu, przynosząca efekty w dłuższym niż poprzednik czasie. Pozwala uzyskać masę mięśniową, która ma bardziej zwartą strukturę.

Można spotkać na rynku produkty proponujące połączenie monohydratu czy jabłczanu przykładowo Crea Shot z Activlab.

Dawkowanie kreatyny jest kwestią indywidualną, podobnie jak przyjmowanie innych suplementów. Zaleca się przyjmować ją przed i po wysiłku fizycznym. W dni bez treningu można spożyć ją na czczo. Kapsułka czy proszek, z dostępnych na rynku form możesz wybrać formę odpowiednią dla Ciebie.

Kreatyna na redukcji

Najczęściej stosuje się odżywki na rzeźbę podczas budowy masy mięśniowej, jednak w okresie redukcji również są niezwykle przydatne. Mniejsza kaloryczność posiłków, a co za tym idzie mniej energii niż dotychczas, powoduje to, że w pierwszej kolejności spalamy ciężko wyćwiczone mięśnie, a nie tkankę tłuszczową. Suplementacja kreatyny może nie dopuścić do takiej sytuacji. W okresie redukcyjnym, kreatyna chroni mięśnie, dostarczając odpowiednią dawkę substancji z zewnątrz, co zapobiega ich utracie. Oczywiście oprócz codziennej dawki przyjmowanej w dni treningowe lub na czczo w nie treningowe, trzeba pamiętać o odpowiednio zbilansowanej diecie, bez której ani nie zbudujemy masy mięśniowej, a tym bardziej nie zredukujemy tłuszczu w organizmie.