protetyka

Korony i mosty protetyczne. Podstawowe informacje

Korony i mosty są rodzajami stałych uzupełnień protetycznych, tzn. takich, które są umieszczane w jamie ustnej pacjenta na stałe i nie mogą być przez niego samodzielnie zdejmowane. Oba te elementy mają nieco inne zastosowanie. W naszym artykule postaramy się dokładnie wytłumaczyć, czym są korony protetyczne, a czym mosty, jakie mają oba te elementy zastosowanie, z jakich materiałów najczęściej są wykonywane, jakie są ich rodzaje oraz jakie są ich zalety. Zachęcamy do lektury!

Korony protetyczne – rodzaje i wskazania do zastosowania

Korona protetyczna to element, który jest stosowany w celu zastąpienia korony naturalnego zęba. Każda korona protetyczna służy więc tylko do odbudowy jednego elementu. Ma ona jednak bardzo szerokie możliwości zastosowania. Korony wykorzystuje się np. w celu odbudowy bardzo zniszczonych, np. w wyniku leczenia kanałowego, zębów. W takich przypadkach nie zawsze bowiem jest możliwość zastosowania do odbudowy korony zęba materiału kompozytowego. Są one również niezbędnym elementem, który służy do przygotowania mostów protetycznych oraz do zakończenia odbudowy zęba po wszczepieniu implanta stomatologicznego. To właśnie korona protetyczna jest elementem, który jest przymocowany za pomocą łącznika do znajdującego się już w żuchwie lub w szczęce filaru implanta.

Charakterystyka mostów protetycznych

Mosty protetyczne są z kolei stosowane do uzupełniania luk w łuku zębowych. Żeby korona protetyczna mogła pełnić swoją funkcję, musi być bowiem przyczepiona do naturalnego lub sztucznego korzenia zęba albo do znajdującego się obok luki innego zęba, czyli filaru. Mosty protetyczne są właśnie rodzajami uzupełnień, które umieszcza się w jamie ustnej poprzez przyklejenie ich do sąsiadujących z powstałą luką zębów. Każdy most zbudowany jest więc także  z koron protetycznych, których ilość jest zależna od tego jak szeroka jest dana luka w uzębieniu. Pomiędzy koronami w moście protetycznych znajdują się przęsła. Wszystkie te elementy są przytwierdzone przy użyciu łączników.

Z jakich materiałów mogą być wykonane korony protetyczne?

Obecnie w protetyce stomatologicznej najczęściej stosuje się jeden z dwóch rodzajów koron protetycznych. Dotyczy to także wykonywania mostów protetycznych.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, protetyk z Kliniki Stomatologicznej Viscardi w Tychach: Najlepszym, najtrwalszym, najładniejszym i najczęściej zalecanym rozwiązaniem jest zastosowanie koron pełnoceramicznych, które są wykonywane bez zastosowania stopów metali. Dzięki temu taka korona protetyczna zdecydowanie lepiej się prezentuje. Stosowana przy tym ceramika jest również dodatkowo wzmacniana, po to, żeby nowy ząb był mniej kruchliwy i odznaczał się większą wytrzymałością. Drugą często stosowaną możliwością jest zastosowanie koron wykonanych z podbudowy metalowej, która w całości jest pokryta porcelaną. One również cechują się dobrą estetyką, ale nie aż tak dobrą jak korony pełnoceramiczne.

Zalety zastosowania stałych uzupełnień protetycznych

Zastosowanie w odbudowie utraconych zębów stałych uzupełnień protetycznych jest przede wszystkim bardzo wygodne dla pacjentów. Po pewnym czasie korzystania z takich protez zazwyczaj przestają oni nawet zauważać różnicę i zaczynają traktować takie protezy jakby były częścią ich naturalnych zębów.

Stałe uzupełnienia protetyczne są także wygodne w trakcie spożywania posiłków. Umieszczone w jamie ustnej mosty protetyczne podczas przeżuwania przenoszą siły żucia na ozębną zębów filarowych, dzięki czemu w żaden sposób nie nadwyręża się przy tym tkanek dziąsła, a tak często bywa gdy pacjenci stosują protezy ruchome.

Ostatnią, choć oczywiście nie mniej ważną zaletą stałych uzupełnień protetycznych jest znacznie większa estetyka uśmiechu. Stosowane obecnie korony protetyczne naprawdę wyglądają jak korony naturalnych zębów i pozwalają na idealne przywrócenie nie tylko kształtu i koloru, ale również symetrii łuków zębowych.  

Materiał partnera