Uzupełnienia protetyczne

Korony i mosty – budowa uzupełnień protetycznych

Uszkodzone uzębienie może sprawiać duży dyskomfort, dlatego tak ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej oraz pilnowanie regularnych wizyt u dentysty. Niestety czasem dochodzi do utraty zęba. Wówczas najlepszym pomysłem jest zastąpienie go odpowiednim elementem protetycznym, na przykład koroną lub mostem. Jak są one zbudowane? Dowiesz się tego z tekstu.

Charakterystyka uzupełnień protetycznych

Korony i mosty to przykłady często stosowanych uzupełnień protetycznych. Różnią się one głównie liczbą zębów, które mają zastępować. Mosty są złożone z kilku pojedynczych koron, można nimi zatem pokryć większy fragment uzębienia. Uzupełnienia protetyczne tego typu wykonane są z reguły z porcelany oraz metalu, charakteryzuje je zatem wytrzymałość i odporność na zniszczenia. Różnice między nimi polegają również na sposobie zamocowania w jamie ustnej. W przypadku braku pojedynczego zęba, koronę umieszcza się na implancie mającym postać śruby wkręconej w kość szczęki lub żuchwy. Można zamocować ją również na pozostałości elementu uzębienia. Z kolei w przypadku mostów konieczna jest obecność zdrowych zębów filarowych, czyli tych, na których będzie się opierało to uzupełnienie protetyczne. Zaletą tego rozwiązania jest niewątpliwie możliwość szybkiego zlikwidowania nawet większego ubytku.

Dlaczego warto korzystać z protetyki?

Ubytki zębowe mogą stanowić duży problem zarówno pod względem zdrowia, jak i komfortu oraz estetyki. Mocne zęby to w końcu ogromna wygoda podczas jedzenia. Co więcej, pozbycie się braków z pewnością zwiększy pewność siebie danej osoby. Poza tym dzięki wstawieniu koron i mostów naturalne zęby pozostaną na swoich miejscach, dzięki czemu nie dojdzie do zniekształceń szczęki i żuchwy. Uzupełnienia protetyczne tego typu są wykonane z wysokiej jakości materiałów oraz montuje się je na stałe. Przy odpowiednim dbaniu o higienę mogą one służyć nawet całe życie. Obecność ubytków sprzyja również rozwojowi chorób uzębienia i jamy ustnej, dlatego protezy pomagają zachować dobry stan reszty zębów. Korony i mosty są zakładane przez specjalistów, w takich miejscach jak na przykład gabinet stomatologiczny Renaty Michno. Istnieją pewne przeciwwskazania do zastosowania protez, dlatego tak ważne jest skontrolowanie uzębienia przez dentystę. Profesjonalista dobierze najlepszą metodę uzupełnienia ubytku w danym przypadku i zajmie się zrealizowaniem planu najkorzystniejszego dla pacjenta.

Materiał partnera