kolagen wolowy zastosowanie

Komu zaleca się spożywać kolagen wołowy?

Kolagen to niezbędny składnik ludzkiego organizmu, który ma wpływ na wiele aspektów zdrowia, a przede wszystkim na elastyczność skóry. Niestety z biegiem lat ilość tego białka znacznie się zmniejsza, co oznacza, że trzeba je uzupełniać samodzielnie. Duże źródła kolagenu znajdują się w pożywieniu, na przykład w mięsie bydlęcym, jednak jego wydobycie jest dosyć problematyczne. Jak więc uzupełnić niedobór kolagenu przy pomocy kolagenu wołowego?

Czym jest kolagen wołowy?

Kolagen wołowy to inaczej dobrze znana chrząstka wołowa. Żelatyna to forma zhydrolizowanego kolagenu wołowego, czyli zasadniczo część rozkładanego kolagenu. To białko występuje naturalnie w chrząstce, kościach i skórach krów oraz zapewnia zdrową dawkę kolagenu typu I i III. Te typy kolagenów stanowią z kolei główny składnik skóry, włosów, paznokci, mięśni, ścięgien, więzadeł, kości, dziąseł, zębów i naczyń krwionośnych. Kolageny typu I i III stanowi ponad 90% całego kolagenu w ludzkim ciele.

Kolagen wołowy jest także bogaty w glicynę. Jest to aminokwas, który odpowiada za prawidłową budowę zdrowych nici DNA i RNA, czyli podstawowe genetyczne elementy budulcowe dla organizmu. Glicyna to również jeden z aminokwasów, który tworzy kreatynę. Ten organiczny związek chemiczny odpowiada natomiast za wspomaganie wzrostu mięśni i pomaga w wytwarzaniu energii w trakcie aktywności fizycznej. W kolagenie zawiera się także prolina, która wspiera organizm w produkcji własnego kolagenu. Hydrolizowany kolagen występuje jako suplement diety w formie płynów, proszków i tabletek.

Zalety suplementacji kolagenem wołowym

Kolagen to główny budulec kości, więzadeł, przyczepów i mięśni. Z biegiem lat jego produkcja jednak znacznie się zmniejsza, dlatego jego uzupełnianie jest niezbędne do utrzymania organizmu w dobrej kondycji.

Jak mówi ekspert z firmy produkującej dodatki do suplementów Ilkow Trade:

Aminokwasy zawarte w kolagenie działają korzystnie na układ pokarmowy. Glicyna zwiększa bowiem produkcję kwasu żołądkowego, dzięki czemu trawienie odbywa się łagodniej i sprawniej. Ten aminokwas pomaga też w detoksykacji organizmu, co jest zbawienne dla układu trawiennego.

Kolagen jako budulec mięśni, snu i zdrowej skóry

Kolagen wołowy zawierający kolagen typu I i III to najlepszy rodzaj białka do spożycia przed i po treningu, ponieważ zapewnia prawidłową regenerację mięśni. Kolagen szczególnie wspiera ścięgna i wiązadła używane za każdym razem w trakcie aktywności fizycznej. Główny składnik kolagenu – glicyna – to immunonutrient, który wpływa na jakość snu i sprawia, że jest bardziej regenerujący i głębszy.

Dużą korzyścią z przyjmowania kolagenu jest ogólna poprawa stanu skóry, co sprawia, że kolagen wołowy stał się najpopularniejszym produktem do pielęgnacji. Białko to wspomaga produkcję elastyny i innych związków w skórze, które odpowiadają za utrzymanie młodzieńczego wyglądu, tekstury i wyglądu skóry. Potwierdzono badaniami, że regularne stosowanie kolagenu wołowego u kobiet w wieku 35-55 lat przez osiem tygodni wspiera elastyczność i wilgotność skóry oraz niweluje szorstkość skóry. Pod koniec kuracji badane osoby uzyskały znaczącą poprawę w nawilżeniu skóry, a także znaczące zmniejszenie oznak przyspieszonego starzenia.

Materiał partnera