kinesiotaping

Kinesiotaping – czy jest skuteczny?

Kinesiotaping, z angielskiego Kinesiology Taping, to nazwa dynamicznego plastrowania. Dosłownie. To metoda terapii naturalnej wymyślona przez japońskiego specjalistę Kenzo Kase w latach 70. ubiegłego wieku. Kinesiotaping ma za zadanie poprawiać funkcjonowanie tkanek i układów fizjologicznych. Na czym dokładniej polega kinesiotaping i czy rzeczywiście może być skuteczny?

Na czym polega kinesiotaping?

Jak wspomnieliśmy we wstępie, zadaniem kinesiotapingu jest poprawienie funkcjonowania tkanek i układów. Do dynamicznego plastrowania wykorzystuje się zwykle różnobarwne taśmy wykonane z wysokiej jakości bawełny pokryte akrylowym klejem o specyficznych właściwościach. To klej zapewniający przepuszczalność wody i powietrza, co pozwala skórze prawidłowo funkcjonować. Akryl stanowiący podstawę kleju jest hipoalergiczny, dlatego też ryzyko wystąpienia podrażnień, czy uczuleń, jest dosłownie minimalne. Ciekawostka: do kinesiotapingu nie trzeba kupować zestawu różnych taśm, ponieważ zróżnicowanie ich działania uzyskuje się po prostu dzięki zaaplikowaniu taśmy z różnym naciągiem na wybraną okolicę ciała. Zaaplikowana taśma do kinesiotapingu powoduje uniesienie skóry, a konkretnie naskórka oraz warstwy brodawkowatej skóry właściwej. W ten sposób tworzą się skórne fałdki, a przestrzeń podskórna jest większa. To sprawia zmniejszenie nacisku, a co za tym idzie – usprawnienie mikro krążenia i ułatwienie przepływu płynów. Organizm może się swobodniej regenerować, mięśnie są mniej napięte. Jak mówią nam przedstawiciele sklepu medycznego i rehabilitacyjnego Strefa Zdrowia z Nysy, odpowiednio zaaplikowane taśmy mogą również działać przeciwbólowo, gdyż drażnione przez plastry zakończenia nerwowe blokują odbieranie przez mózg impulsów bólowych.

Zastosowanie kinesiotapingu w praktyce

Kinesiotaping ma naprawdę pokaźną przestrzeń zastosowań. Taśmy do kinesiotapingu są wykorzystywane do ochrony stawów i zapobiegania kontuzjom osób uprawiających sport oraz pracujących fizycznie na co dzień. Mogą też stanowić pomoc przy zwichnięciach, skręceniach, stłuczeniach i podobnych przykrościach. Znajdują zastosowanie przy korekcji wad postawy (od skoliozy po płaskostopie), przy nieprawidłowym napięciu mięśniowym, do redukcji bólu o różnorodnym pochodzeniu, redukcji stanów zapalnych i obrzęków. Taśmy do kinesiotapingu stosuje się także po prostu do zmniejszania lub zwiększania ruchomości w stawach. Metoda kinesiotapingu odpada właściwie jedynie przy złamaniach, które musi odpowiednio opatrzyć lekarz oraz w sytuacjach, gdy skóra w obrębie potencjalnej aplikacji jest w jakiś sposób naruszona.

Materiał partnera