Usuwanie zęba

Kiedy ząb kwalifikuje się do ekstrakcji?

Stomatologia rozwija się nieustannie. Wyrywanie zębów było kiedyś związane z ogromnym bólem i dyskomfortem. Obecnie ekstrakcja może być przeprowadzona przy użyciu znieczulenia (również komputerowego). Jest to procedura ostateczna. Stomatolodzy starają się raczej ratować i leczyć uzębienie. Warto wiedzieć, kiedy ząb kwalifikuje się do usunięcia?

Kiedy należy poddać ząb ekstrakcji?

Ekstrakcja (usunięcie) zęba jest rozwiązaniem ostatecznym. Potrzeba usunięcia pojawia się po urazie mechanicznym, niektórych korekcjach wady zgryzu, chorobach dziąseł, silnych infekcjach lub martwicy miazgi zębowej.

Jeżeli stomatolog nie ma możliwości przeprowadzić prawidłowego leczenia przy martwicy, musi usunąć ząb. Nieusunięta zgorzel może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia, dlatego ekstrakcja jest konieczna. Niektóre zęby kwalifikują się do usunięcia po przebyciu urazu mechanicznego. Dotyczy to skrajnych sytuacji, np. gdy linia złamania zęba przebiega wzdłuż korzeni.

Czasami przed założeniem aparatu ortodontycznego trzeba usunąć jednego lub kilka zębów. Najczęściej dotyczy to tzw. zębów mądrości. Ząb kwalifikuje się do ekstrakcji również w przypadku poważnej choroby dziąseł (gdy pojawiają się ropnie, zapalenie kości). Sytuacja prezentuje się podobnie w przypadku silnej infekcji, spowodowanej przez próchnicę i bakterie. Dzięki wyrwaniu zęba nie dojdzie do pogłębienia stanu zapalnego.

Kiedy nie można usunąć zęba?

Istnieją sytuacje, kiedy usunięcie zęba jest kategorycznie zabronione. Dotyczy to przede wszystkim zmian nowotworowych w jamie ustnej lub jej pobliżu (gdy ząb znajduje się blisko guza nowotworowego lub naczyniaka krwionośnego). Zębów nie należy też wyrywać, jeżeli pacjent cierpi m.in. na białaczkę, anemię, szczękościsk, choroby tarczycy czy cukrzycę.

Usuwanie zębów mądrości

Usuwaniem zębów zajmuje się chirurgia stomatologiczna. Dotyczy to też specyficznej grupy uzębienia – zębów mądrości (zatrzymanych). Zazwyczaj nie mieszczą się one w łuku zębowym, co wywołuje dolegliwości bólowe, a w skrajnym wypadku może doprowadzić nawet do ropni, stanów zapalnych.

Ekstrakcja zębów zatrzymanych to jeden z najbardziej skomplikowanych zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej. Wszystko zależy od stopnia zatrzymania zęba (częściowego lub całościowego). Dentyści na początku przeprowadzają rentgen, dzięki któremu mogą zweryfikować ułożenia zęba. Konieczne jest również badanie histopatologiczne.

Przychodnia dentystyczna Platinum Dental z Bełchatowa specjalizuje się w chirurgii stomatologicznej. Ekstrakcja zębów jest przeprowadzana przy użyciu nowoczesnego sprzętu.

Materiał partnera