Konsultacja u stomatologa

Kiedy ząb kwalifikuje się do ekstrakcji? 

Czasami choroba zęba jest tak poważna, że jedynym rozwiązaniem okazuje się jego usunięcie. Taki zabieg nazywa się ekstrakcją. Jego przeprowadzenie jest konieczne w konkretnych przypadkach, kiedy inne metody nie znajdują swojego zastosowania. W jakich sytuacjach ekstrakcja zęba jest jedynym wyjściem? Na czym dokładnie to polega i czemu jest tak potrzebne?

Kiedy należy wykonać ekstrakcję zęba? 

Obecnie istnieje wiele metod leczenia stomatologicznego, które pozwalają na uratowanie zębów. Czasem jednak problem okazuje się na tyle poważny, że nie da się skorzystać z tych technik i jedynym rozwiązaniem pozostaje ekstrakcja. Można wyróżnić kilka wskazań do usunięcia zęba, takich jak:

  • choroba tkanki twardej (nienadająca się do leczenia protetycznego i zachowawczego),
  • zapalenie miazgi,
  • poważne urazy mechaniczne,
  • martwica miazgi zębowej,
  • silna infekcja.

Ekstrakcja zęba czasem jest wymagana także podczas korekcji wady zgryzu. Najczęściej chodzi tu o ósemki, szczególnie gdy są one zatrzymane. Czasem konieczne jest wyrwanie nawet kilku zębów, w zależności od zaleceń ortodonty. Zdarza się, że w jamie ustnej pojawiają się nadliczbowe sztuki, które również trzeba wyrwać. Wskazań do wykonania takiego zabiegu jest zatem naprawdę wiele, a o jego przeprowadzeniu powinien zdecydować stomatolog.

Ekstrakcja zęba bywa trudna, szczególnie gdy chodzi o poważne stany zapalne czy uszkodzenia mechaniczne. Przeprowadzenie takiego zabiegu wymaga dysponowania szeroką wiedzą i umiejętnościami. Obecnie istnieją sposoby i urządzenia, które pozwalają na zminimalizowanie bólu i wykonanie ekstrakcji w sposób komfortowy dla pacjenta. Z takich technik korzysta się m.in. u chirurga stomatologicznego Stomatologia dr Pańczyk.

Dlaczego warto zdecydować się na ekstrakcję? 

Ekstrakcja zęba jest niezbędna w sytuacji, gdy choroba prowadzi do utraty podparcia kostnego, a co za tym idzie – nawracających stanów zapalnych czy rozchwiania. Takie skutki powodują duży dyskomfort, a także zagrażają innym, zdrowym zębom. Po urazie mechanicznym skutkującym ułamaniem lub pokruszeniem kości zalegające fragmenty mogą również utrudniać gojenie. Z tego powodu w razie zaobserwowania niepokojących objawów należy natychmiast zgłosić się do specjalisty. Czasem ząb da się uratować, ale jeśli nie jest to możliwe, warto przeprowadzić jego ekstrakcję, zanim zacznie szkodzić pozostałym częściom jamy ustnej.

Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie osoby mogą zdecydować się na taki zabieg. Przeciwwskazaniem są np. nowotwory jamy ustnej, opryszczka, anemia, choroby tarczycy, cukrzyca czy białaczka. Wówczas konieczne jest zastosowanie nieco innych metod, w zależności od specyfiki problemu.

Materiał partnera