Kobieta na wózku inwalidzkim

Kiedy warto wybrać wózek inwalidzki z napędem ręcznym, a kiedy z elektrycznym?

Przed podjęciem decyzji o zakupie wózka inwalidzkiego warto dowiedzieć się, jakie modele wózków inwalidzkich są dostępne na rynku i przemyśleć, który z nich warto wybrać. W przypadku wózków z napędem ręcznym osoba niepełnosprawna do poruszania się używa wyłącznie siły mięśni, natomiast wózki z napędem elektrycznym nie wymagają od danej osoby napędzania wózku rękami. Sprawdź sam, kiedy warto wybrać wózek inwalidzki ręczny, a kiedy elektryczny.

W jakiej sytuacji warto wybrać wózek inwalidzki z napędem ręcznym?

Obecnie osoby z niepełnosprawnością mają szeroki wybór wózków inwalidzkich. Jednak przed dokonaniem zakupu należy przeanalizować kilka istotnych czynników. Ważne jest, aby dopasować rodzaj wózka do możliwości fizycznych danej osoby. W sytuacji, gdy osoba niepełnosprawna ma duże możliwości ruchowe górnych części ciała, a dodatkowo jest silna, wówczas warto wybrać wózek inwalidzki z napędem ręcznym.

Może on okazać się też dobrym wyborem w sytuacji, gdy dana osoba ma możliwość napędzania wózka siłą własnych mięśni. Co więcej, wózek napędzany ręcznie jest chętnie wybierany przez osoby młode, które są w stanie samodzielnie pracować mięśniami rąk i pleców.

Ważne jest jednak, aby wózek inwalidzki z napędem ręcznym był odpowiednio dostosowany do potrzeb i możliwości osoby niepełnosprawnej. Wówczas jest nie tylko sprzętem do poruszania się, ale też zapewnia sporą dawkę aktywności fizycznej, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu i utrzymania dobrej kondycji.

Kiedy korzystnym wyborem jest wózek inwalidzki z napędem elektrycznym?

Niekiedy zdarza się, że osoba z niepełnosprawnością nie jest w stanie samodzielnie poruszać wózkiem inwalidzkim. W przypadku, gdy dana osoba ma niewiele siły, a jej stan zdrowia nie pozwala na aktywną pracę górnych części ciała, wówczas dobrym wyborem może okazać się wózek inwalidzki z napędem elektrycznym. Jedną z firm, która oferuje bogaty wybór zarówno wózków inwalidzkich z napędem ręcznym, jak i elektrycznym, jest dystrybutor wózków inwalidzkich Kuschall.

Wózek inwalidzki napędzany elektrycznie umożliwia osobie niepełnosprawnej bezpieczne i komfortowe poruszanie się za pomocą specjalnego panelu. Co więcej, wózki z napędem elektrycznym znacznie zwiększają jakość życia i ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Dzięki napędowi elektrycznemu dana osoba może też uzyskać niezależność i samodzielnie się poruszać, bez pomocy drugiej osoby.

Wózek elektryczny jest też dobrym wyborem, gdy osoba często porusza się po górzystym terenie o dużym nachyleniu. Ciekawym pomysłem jest też skuter elektryczny, często wybierany przez osoby starsze, którym chodzenie na dłuższe dystanse sprawia trudność.

Materiał partnera