wizyta u laryngologa

Kiedy warto udać się do laryngologa?

Laryngologia, a właściwie – otolaryngologia, jest specjalizacją medyczną zajmującą się dolegliwościami i chorobami przede wszystkim ze strony zatok i nosa, uszu, gardła i krtani. Jednym słowem lekarz takiej specjalizacji zajmuje się narządami w obrębie szyi i głowy. Gabinet laryngologiczny odwiedzany jest zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Kiedy warto pójść do laryngologa?

Czym zajmuje się laryngolog?

Jak wspomnieliśmy we wstępie, laryngolog zajmuje się chorobami ze strony narządów znajdujących się w obrębie szyi i głowy. Poza wymienionymi już narządami – gardłem, uszami, zatokami, nosem i krtanią, w zakresie tej specjalizacji znajduje się także przełyk, jama ustna, oskrzela i tchawica. Obszar leczenia laryngologów jest więc dość szeroki. W obrębie laryngologii można wymienić dodatkowe specjalizacje, umożliwiające skupienie się lekarza na konkretnych, bardzo szczegółowych chorobach i schorzeniach. Warto tutaj wyróżnić foniatrów – zajmujących się zaburzeniami głosu i mowy oraz audiologów – specjalizujących się w nieprawidłowościach słuchu (przy czym często specjalizacja foniatryczna i audiologiczna jest łączona). Inni specjaliści w zakresie laryngologii to rynolodzy, leczący schorzenia nosa i zatok, neurolotodzy badający i leczący zaburzenia równowagi i słuchu, laryngolodzy onkologiczni i otolaryngolodzy dziecięcy.

Kiedy warto udać się do laryngologa?

Do lekarza tej specjalizacji udajemy się zazwyczaj, gdy pojawiają się niepokojące czy bolesne objawy ze strony narządów znajdujących się w obrębie głowy i szyi. Z wizyty laryngologa możemy skorzystać w ramach ubezpieczenia NFZ (niestety czasami czas oczekiwania jest dość długi) bądź w prywatnych klinikach, takich jak chociażby CMC Center. Wówczas na wizytę nie będziemy długo czekać, co jest szczególnie istotne podczas pojawienia się dolegliwości bólowych lub utrudniających codzienne funkcjonowanie. W trudnych i poważnych przypadkach należy udać się na ostry dyżur laryngologiczny.

Do laryngologa powinniśmy się udać, gdy zaobserwujemy niepokojące objawy, nieznikające samoistnie. Wskazaniami do wizyty u lekarza tej specjalizacji są przede wszystkim: bóle uszu, uczucie szumu lub zatkania w uszach (często wiążące się z niedosłuchem), wystąpienie nietypowej wydzieliny – z ucha czy nosa, bolesne zatoki, przewlekły katar, zaburzenia smaku, węchu, równowagi, bóle gardła, głowy, krwawienia z nosa czy guzy wyczuwalne na szyi lub głowie. To tylko część objawów, które powinniśmy jak najszybciej skonsultować z laryngologiem.

Jak wygląda wizyta u laryngologa?

Laryngolodzy zajmują się leczeniem farmakologicznym, ale również chirurgicznym – gdy następuje taka potrzeba, dostajemy skierowanie na oddział i odpowiedni zabieg. Każda wizyta u laryngologa wygląda podobnie. Na początku lekarz zbiera o nas wszelkie informacje, umożliwiające postawienie trafnej diagnozy. Zazwyczaj zostaniemy również zbadani – lekarz za pomocą odpowiedniego narzędzia sprawdzi stan uszu, gardła, nosa czy jamy ustnej. Niekiedy na wizycie laryngologicznej zostanie wykonane badanie słuchu lub USG –  to drugie najczęściej w celu zbadania zatok czy węzłów chłonnych. Jeśli przeprowadzenie wywiadu i badania fizykalne nie są wystarczające, laryngolog może nam zlecić wykonanie badań dodatkowych, takich jak tomografia komputerowa, wymaz czy rezonans magnetyczny. Duża część wizyt laryngologicznych kończy się wypisaniem recepty i zaleceń.

Materiał partnera