kiedy-nalezy-udac-sie-do-proktologa

Kiedy należy udać się do proktologa?

Postęp wiedzy w nowoczesnej medycynie doprowadził do podziału organizmu ludzkiego na strefy, organy, których prawidłowe funkcjonowanie gwarantuje sprawne jego działanie czyli zdrowie. Ogrom wiedzy teoretycznej, sposobów i metod leczenia doprowadził do wyodrębnienia wąskich specjalizacji medycznych. Jedną z nich jest proktologia (z greckiego: nauka o odbycie). Proktolog to specjalista, który zajmie się chorobami naszego odbytu oraz schorzeń powiązanych, a także końcowym odcinkiem jelita grubego, w powiązaniu zresztą organizmu.

Objawy najczęściej spotykanych chorób odbytu

Wizyta u proktologa wiąże się z pokonaniem strachu i oporu pacjenta. Należy potraktować ją jak spotkanie ze specjalistą, który przyniesie ulgę w dokuczliwych objawach oraz pomoże unikać komplikacji spowodowanych brakiem leczenia. Uciążliwe objawy sygnalizujące konieczność spotkania z proktologiem to: dokuczliwy ból odbytu, świąd, pieczenie, krwawienie, żylaki, wycieki ropne, problemy z wypróżnianiem, wypadnięcie odbytu, urazy odbytu. Choroby dolnego odcinka układu pokarmowego można określić jako wstydliwe i skutecznie uprzykrzające życie. Wczesne zdiagnozowanie choroby daje zdecydowanie lepsze rokowania.

Diagnostyka chorób jelita grubego i odbytnicy

Per rectum czyli przez odbyt jest badaniem podstawowym w praktyce proktologicznej. Badania dodatkowe, które pozwalają uszczegółowić stopień zaawansowania i obszar zmian chorobowych to:

  • anoskopia czyli badanie wziernikiem z możliwością pobrania wycinków,
  • rektoskopia czyli wziernikowanie pozwalające obejrzeć do 30 cm jelita,
  • kolonoskopia to badanie wziernikowe całej długości jelita grubego,
  • USG transrektalne to  badanie patologii ścian odbytnicy za pomocą sondy,
  • wlew doodbytniczy to wprowadzenie kontrastu do jelita i wykonanie serii zdjęć RTG,
  • manometria anorektalna to badanie zwieraczy,
  • test na krew utajoną lub inne badania krwi.

Diagnoza wystawiona przez lekarza specjalistę umożliwia rozpoznanie choroby, stopnia jej zaawansowania i podjęcie stosownego leczenia.

Najczęściej spotykane choroby odbytu i sposoby ich leczenia

Najczęściej spotykana choroba odbytu to hemoroidy. Uciążliwa choroba z objawami swędzenia, bólu i krwawienia znacznie obniża jakość życia. Leczenie zachowawcze polega na zastosowaniu odpowiedniej diety bogatej w błonnik w połączeniu ze środkami farmakologicznymi w postaci maści, czopków łagodzących objawy, leków wzmacniających elastyczność żył i przeciwzapalnych. Pomocne są też nasiadówki i ciepłe kąpiele z ziołami. W braku efektów leczenia zachowawczego konieczne jest usunięcie przez proktologa guzków. Często stosowany zabieg to Metoda Barrona czyli założenie gumek uciskowych na guzki. Bezbolesna, mało inwazyjna likwidacja guzków w kilka dni. Likwidacji guzków można dokonać za pomocą lasera, przez elektrokoagulację lub zamrożenie ciekłym azotem. Gdy hemoroidy znajdują się poza odbytem pozostaje klasyczny zabieg chirurgiczny. Dobór metody leczenia zależy od stopnia zaawansowania choroby.

Hemoroidy to najczęściej spotykane schorzenie proktologiczne dotykające 5% populacji. Najczęściej chorują osoby otyłe z siedzącym trybem życia, cierpiące na biegunki, uprawiające seks analny i kobiety po kilku porodach.

Materiał partnera