srodki-na-grzybie-stop

Jakie środki można stosować na grzybicę stóp?

Grzybica stóp to zakażenie, które powstaje na skutek infekcji grzybami z rodzaju dermatofitów. Występuje głównie na podeszwie stóp i między palcami, a w dalszych etapach rozprzestrzenia się również na paznokcie. Do najczęstszych przyczyn jej występowania zalicza się m.in. nieprawidłową higienę stóp. Aby pozbyć się zaczerwienienia, łuszczenia i ran, należy skorzystać z odpowiednich preparatów.

Grzybica stóp – przyczyny zakażenia można zwalczyć

Grzybica stóp najczęściej jest wynikiem wydzielania się nadmiernej ilości potu, niedokładnego wycierania stóp po kąpieli bądź zadrapań. Infekcje mogą być spowodowane zarażeniem grzybami np. podczas pobytu na basenie. Warto również podkreślić, że często chorują na nią także osoby: otyłe, zażywające sterydy lub leki immunosupresyjne oraz cierpiące na choroby reumatyczne, cukrzycę i choroby naczyń. Podczas grzybicy stóp skóra jest czerwona, łuszczy się, towarzyszy jej świąd, a także pojawiają się grudki i pęcherzyki. Gdy jest nieleczona dochodzi do owrzodzeń, ran oraz pojawia się brzydki zapach i wydzielina. Grzybica stóp bardzo często dotyka również paznokci. Aby pokonać chorobę, należy udać się do dermatologa, który pobierze zeskrobiny w badaniu mikologicznym i po potwierdzeniu diagnozy, rozpocznie leczenie.

Leczenie grzybicy stóp – maść, krem i lakier do paznokci

Warto podkreślić, że tylko specjalistyczne leczenie jest w stanie skutecznie pozbyć się objawów grzybicy, a także uzdrowić skórę stóp i paznokci. Oprócz wdrożenia odpowiedniej higieny lekarz zazwyczaj zaleca środki do stosowania zewnętrznego.

Wcieranie w zmienione miejsca specjalistycznych kremów 2-3 razy dziennie pomaga pozbyć się grzybów oraz uzdrowić skórę. Tego typu leczenie zazwyczaj trwa 2-4 tygodnie – podkreśla specjalista z MIRO APTEKI w Warszawie.

Innymi, często stosowanymi środkami na grzybicę stóp są preparaty dedykowane paznokciom. Specjalistyczny lakier aplikuje się na paznokcie raz dziennie przez ok. 1 miesiąc. Tego typu kuracja nie tylko pielęgnuje zniszczoną płytkę paznokciową, ale również chroni paznokcie przed grzybicą. Lakiery na grzybicę paznokci chronią je, wnikając w głąb paznokcia i tworząc niekorzystne do wzrostu grzybów środowisko. Tym samym paznokcie mogą odrastać. Lakiery tego typu są często stosowane, gdyż umożliwiają łatwą i szybką aplikację pacjentom w każdym wieku. Specjalistyczne leczenie trwa zazwyczaj 4 tygodnie, jednak już po 7 dniach widać pierwsze efekty. Po tym czasie skóra stóp i paznokcie powinny wyglądać zdecydowanie lepiej.