leczenie niepłodności

Jakie są sposoby leczenia niepłodności?

Niepłodność jest bardzo często diagnozowanym stanem, w którym para pomimo długotrwałych prób nie może doprowadzić do zajścia w ciążę. Na szczęście w XXI wieku istnieją skuteczne metody, które pomagają w doprowadzeniu do upragnionego zajścia w ciążę. W artykule opisujemy, w jakich sytuacjach można mówić o niepłodności oraz dokładniej prezentujemy wszystkie, najważniejsze 3 metody leczenia niepłodności.

Kiedy można mówić o niepłodności?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, ze niepłodność to nie jest to samo co bezpłodność. O niej bowiem mówi się wówczas, gdy para już bezpowrotnie utraciła możliwość zajścia w ciążę, np. na skutek menopauzy, uszkodzeń narządów rozrodczych czy przebytych chorób. Niepłodność jest z kolei stanem mniej lub bardziej odwracalnym, w którym problemy z zajściem w ciążę są jeszcze możliwe do pokonania. Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia WHO, niepłodność to stan, w którym przez rok regularnego odbywania stosunków seksualnych bez zabezpieczenia, parze nie udaje się doprowadzić do zapłodnienia. W takich przypadkach zaleca się zgłoszenie do specjalisty. U kobiet będzie to lekarz ginekolog, natomiast u mężczyzn androlog lub seksuolog. Wizyta u specjalisty będzie konieczna w celu wykonania wszystkich niezbędnych badań, które pozwolą wskazać dokładne przyczyny problemów z zapłodnieniem lub z zajściem w ciążę. Warto wiedzieć, że przyczyny niepłodności mogą leżeć zarówno po stronie Pań, jak i Panów, często także są one równocześnie obecne po obu stronach. Dopiero po określeniu dokładnych przyczyn niepłodności można dobrać jedną z trzech metod jej leczenia.

Leczenie niepłodności metodą hormonalną

Jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności są zaburzenia hormonalne. Najczęściej do ich powstania dochodzi u kobiet, ale mogą także występować u mężczyzn.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, ginekolog z prywatnego gabinetu ginekologicznego w Białymstoku: U kobiet zaburzenia hormonalne są związane przede wszystkim z zaburzeniami owulacji. Żeby poradzić sobie z takim problemem, konieczne jest zastosowanie tzw. stymulacji owulacji, która polega na wyrównaniu nadmiaru lub na uzupełnieniu niedoborów konkretnych hormonów płciowych. U mężczyzn z kolei problemy hormonalne mogą mieć wpływ na brak możliwości wytwarzania dobrej jakości plemników.

Leczenie hormonalne zazwyczaj trwa nawet kilka miesięcy i polega na przyjmowaniu w formie tabletek lub w formie zastrzyków przepisanych przez specjalistę odpowiednio dobranych hormonów. Ich zastosowanie powinno poskutkować właściwym wyregulowaniem pracy jajników, podwzgórza, nadnerczy oraz przysadki mózgowej i w rezultacie zapobiec problemom z niepłodnością. W trakcie leczenia hormonalnego pacjentce lub pacjentowi powinno się co kilka dni pobierać krew, żeby sprawdzić, jak kształtuje się poziom hormonów. U pacjentek koniecznie trzeba również wykonywać badanie USG jajników, które pozwala na ocenę dojrzewania pęcherzyków Graafa.

Leczenie niepłodności z zastosowaniem inseminacji domacicznej

W niektórych przypadkach problem niepłodności nie jest jednak powodowany zaburzeniami hormonalnymi i wtedy konieczne jest zastosowanie innej metody leczenia. Jedną z możliwości wspomagania rozrodu jest inseminacja domaciczna. Taką metodę stosuje się przede wszystkim w przypadku wykrycia u panów nieznacznie odbiegających od normy parametrów nasienia, czyli zbyt małej ruchliwości lub liczebności plemników. Inseminacja domaciczna może być również zastosowana, jeśli u kobiety stwierdzi się obecność dużej ilości przeciwciał przeciwplemnikowych w pochwie, co jest możliwe m.in. przy zaburzeniach ejakulacji.

Leczenie tą metodą składa się z dwóch etapów. Na początku partner musi oddać nasienie, które w drugim etapie jest wstrzykiwane bezpośrednio do jamy macicy, co pozwala na uniknięcie czynników, które mogłyby uniemożliwić im dotarcie w trakcie zwykłego stosunku.

Sztuczne zapłodnienie metodą In Vitro

Ostatnia często stosowaną metodą leczenia niepłodności jest metoda sztucznego zapłodnienia In Vitro. Zazwyczaj sięga się po nią wtedy, kiedy inne metody nie dały oczekiwanych rezultatów. Jest to metoda, która pozwala na doprowadzenie do zajścia w ciążę nawet jeżeli kobieta nie ma jajowodów lub nie może wytwarzać dojrzałych jajeczek. In Vitro jest stosowane również w przypadkach endometriozy lub niedrożności jąder u panów.

Zapłodnienie metodą In Vitro także przebiega kilkuetapowo. Na początku przeprowadzany jest sterowany hormonalnie proces owulacji u pani. Następnie pobiera się komórki jajowe, które w warunkach laboratoryjnych są łączone z męskimi komórkami rozrodczymi, czyli z plemnikami. Gdy zapłodniona komórka zacznie się dzielić, wtedy jest przenoszona do ciała kobiety, gdzie zagnieżdża się w macicy i rozwija dokładnie tak samo jak w trakcie naturalnej ciąży.

Materiał partnera