licówki

Jakie są różnice między koroną i licówką?

Współcześnie zabiegi dentystyczne nie ograniczają się wyłącznie do leczenia zębów i ich higieny. Coraz popularniejsze stają się także zabiegi związane z estetyką uzębienia. Do najpopularniejszych należy zakładanie licówek i koron. Wiele osób poszukuje informacji na temat różnicy między tymi dwoma rozwiązaniami. W poniższym artykule postaramy się je wyjaśnić.

Czym są licówki zakładane na zęby?

Licówki są płatkami ceramiki (porcelany) lub kompozytu, które przyklejane są na przedniej powierzchni zębów. Ich zadaniem jest ukrycie mankamentów, takich jak ubytek zęba, ich niezadowalający kształt lub kolor. Można je założyć wyłącznie na zdrowe lub prawie niezniszczone zęby. Przeciwwskazaniem do licówek jest zatem niewyleczona próchnica, choroby dziąseł, wady zgryzu, w pewnych określonych sytuacjach także martwe zęby po leczeniu endodontycznym (kanałowym). Licówki w dobrych klinikach, takich jak Ellmed wykonywane są w oparciu o konkretne wskazania. Najpopularniejszym rodzajem licówek są licówki porcelanowe, które utrzymują się na zębach przez wiele lat. Licówki porcelanowe, poza efektem estetycznym, mają bardzo dużą zaletę dla zdrowia zębów – stanowią jednolitą ochronę przed czynnikami zewnętrznymi na całej powierzchni ich przylegania. Licówki kompozytowe bywają rozwiązaniem tymczasowym przed założeniem porcelanowych. Kompozytowe licówki są plastyczne i mniej trwałe, w każdej chwili można zmienić ich kształt czy barwę. Jednak w dobie nowoczesnych materiałów kompozytowych, kompomerowych i policeramicznych, można niektóre typy licówek traktować jako ostateczne.

Czym jest korona?

Korony protetyczne stosuje się w celu rekonstrukcji koron zębów zniszczonych przez próchnicę, po leczeniu kanałowym oraz do rekonstrukcji zgryzu. Warto podkreślić, że korony zębowe mogą być również zakładane na implantach za pomocą specjalnego łącznika. Można je także mocować na zębach złamanych i przebarwionych. Korony znacznie poprawiają estetykę uzębienia, zmieniając kształt zębów, ich barwę, a nawet lekko korygując ich położenie względem koron innych zębów. Należy tutaj podkreślić, że w momencie zakładania korony, ząb musi być odpowiednio przygotowany. Korony zębowe, podobnie jak licówki, mogą być wykonywane z różnych materiałów. Wyróżniamy korony pełnoceramiczne, ceramiczne na podbudowie metalowej lub cyrkonowej oraz korony kompozytowe możliwe także do tworzenia na różnych podbudowach. Największą estetyką wyróżniają się korony pełnoceramiczne – właściwie nie sposób ich odróżnić od zębów naturalnych. Korony zębowe charakteryzuje wysoka trwałość, ponieważ utrzymują się na zębach często przez dziesięciolecia.

Korona a licówka – różnice

Jeśli chodzi o ceny najtwardszych i najbardziej estetycznych koron i licówek są one podobne – oscylują w granicach od 1000-2000 zł za punkt. Natomiast podstawowe różnice wynikają z ich zastosowania. Korony zębowe stosowane są w momencie, gdy nasze uzębienie zostało zniszczone – służą one niejako przykrywaniu niedoskonałości, wynikających z naturalnego zniszczenia lub jako efekt po konieczności wykonania zabiegów na zębach. Licówki są z kolei świetną propozycją dla osób, które mają zdrowe zęby, jednak posiadają np. niedoskonałości powierzchni lub niezadowalającą barwę i z powodu tego chcą zwiększyć efekt estetyczny. Porcelana, z której wykonane są najpopularniejsze licówki charakteryzuje się świetnymi efektami optycznymi – częściowo odbija, ale także w należytym stopniu pochłania światło, przez co świetnie imituje biel naturalnych zębów.

Warunkiem dobrze wyglądającej ceramiki jest nie tylko użycie tego materiału, ale także umiejętne jego nakładanie, co związane jest z ciężką techniczną pracą wymagającą od technika wyjątkowego talentu.

Materiał partnera