Kobieta w ortezie

Jakie są podstawowe rodzaje sprzętu ortopedycznego?

Głównym zadaniem sprzętu ortopedycznego jest zwiększenie możliwości ruchowych, ograniczenie bólu oraz przywrócenie funkcjonalności narządów i umiejętności, jakie zostały utracone po operacji lub urazie. Wyróżnia się wiele rodzajów sprzętu rehabilitacyjnego i ortopedycznego, a każdy z nich wspiera inną część ciała osoby chorej oraz pomaga w innych przypadkach. W tym artykule dowiesz się, jakie są podstawowe rodzaje sprzętu ortopedycznego!

Chodziki, balkoniki i laski inwalidzkie

Chodziki, balkoniki rehabilitacyjne i laski inwalidzkie zapewniają stabilne oparcie i doskonałą pomoc osobom starszym lub niepełnosprawnym, które cierpią z powodu zaburzenia równowagi. Są to podstawowe sprzęty ortopedyczne mające na celu ułatwienie pionizacji w sytuacjach, gdy jest ona utrudniona.

Dzięki balkonikom rehabilitacyjnym, chodzikom czy laskom inwalidzkim osoba chora może samodzielnie wykonywać rehabilitację. Co więcej, pacjent nie zostanie wykluczony z życia społecznego i będzie w stanie samodzielnie wykonywać codzienne czynności. Taki sprzęt ortopedyczny sprzyja aktywizacji osoby, która się nim posługuje i znacznie poprawia jej mobilność zauważa przedstawiciel sklepu medycznego dobrysklepmedyczny.pl, w którym znajdziemy profesjonalny sprzęt ortopedyczny renomowanych marek.

Ortezy i stabilizatory

Ich zadaniem jest unieruchomienie i odciążenie chorego stawu. Sprzęt ten solidnie stabilizuje układ mięśniowo-szkieletowy i zapewnia jego użytkownikowi wysoki komfort. Lekarze zalecają stosowanie ortez i stabilizatorów przy urazach, kontuzjach i stanach przeciążeniowych. Wykonane są one z materiałów, które utrzymują stałą temperaturę wokół stawu, zapewniają przepływ powietrza oraz odprowadzają wilgoć. W przeciwieństwie do gipsu, aparaty te nie powodują odparzeń i odleżyn.

Na rynku dostępne są ortezy i stabilizatory sztywne, półsztywne i elastyczne. Inny podział obejmuje ortezy kręgosłupa, kończyn górnych i dolnych. Wyróżniamy tutaj m.in.:

  • ortezy odcinka szyjnego i lędźwiowo-krzyżowego – są to kołnierze ortopedyczne stosowane przy urazach odcinka szyjnego, ortezy lędźwiowe i gorsety,
  • ortezy kolana – stabilizują i usztywniają staw kolanowy. Stosowane są przy kontuzjach, stanach zapalnych oraz profilaktycznie. Pomagają w leczeniu różnego rodzaju urazów kolana lub rzepki. Wspomagają także powrót do zdrowia po uszkodzeniu łąkotek,
  • ortezy biodra – stabilizują i unieruchamiają staw biodrowy, zapobiegają ponownym urazom stawu biodrowego i zmniejszają obrzęk. Stosowane są po zabiegu endoprotezoplastyki stawu biodrowego oraz w leczeniu i rehabilitacji po złamaniach w obrębie stawu biodrowego,
  • ortezy stawu łokciowego – stosowane przy naciągnięciach, zwichnięciach lub skręceniach. Zapewniają niezawodne unieruchomienie i odciążenie łokcia,
  • ortezy nadgarstka – stabilizują staw promieniowo-nadgarstkowy i nadgarstek. Stosowane przy złamaniach, zwichnięciach, reumatycznym zapaleniu stawów czy zespole cieśni nadgarstka,
  • ortezy stawu skokowego – stosowane przy zapaleniach, złamaniach i urazach kości strzałkowej, skokowej lub ścięgna Achillesa. Jego zadaniem jest stabilizacja oraz ochrona przed ponownym uszkodzeniem.

Wózki inwalidzkie

Wózki inwalidzkie to sprzęty, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania osób niepełnosprawnych. Stanowią solidne wsparcie dla wszystkich osób, które cierpią na zaburzenia układu ruchu. Dzielą się na inwalidzkie wózki ręczne i wózki elektryczne. Pierwsza grupa wózków napędzana jest siłą mięśni użytkownika, co pozwala zachować sprawność ramion. Wózki te posiadają możliwość składania, dzięki czemu łatwiej jest je przenosić i transportować. Ręczne wózki inwalidzkie dzielą się na wózki stalowe, aluminiowe lekkie i aktywne, dziecięce oraz specjalne.

Druga grupa wózków to elektryczne wózki inwalidzkie dla osób niepełnosprawnych, które nie mają siły samodzielnie się poruszać, a którym zależy na mobilności. Wózki te posiadają napęd elektryczny, a steruje się nimi za pomocą joysticka. Pozwalają na bezpieczne przemieszczanie się na dystansie do 30 km z prędkością od 6 do nawet 15 km/h. Dzielą się na wózki elektryczne pokojowe, terenowe i dziecięce. Pamiętajmy, że to, jaki wózek inwalidzki wybierzemy, będzie wpływać nie tylko na jakość naszego życia, ale również na stopień samodzielności oraz aktywność.

Materiał partnera