płyn do soczewek kontaktowych

Jakie płyny najlepiej nadają się do pielęgnacji soczewek?

Narząd wzroku wymaga szczególnej pielęgnacji i dbałości. Osoby noszące okulary lub soczewki powinny wyjątkowo uważnie podejść do tej kwestii, zwłaszcza w przypadku produktów przeznaczonych do noszenia przez cały miesiąc. Kluczowy jest tutaj wybór odpowiedniego płynu do pielęgnacji soczewek korekcyjnych. Na co zwrócić uwagę? Jakie płyny są obecnie najbardziej polecane?

Dostępne rodzaje płynów do soczewek

To, na jaki płyn się zdecydujesz powinno zależeć w dużej mierze od Twoich potrzeb i tego, jakie soczewki korekcyjne stosujesz na co dzień. Obecnie na rynku dostępne są trzy rodzaje preparatów do ich pielęgnacji. Są to:

  • płyny czyszczące,
  • płyny dezynfekujące,
  • płyny wielofunkcyjne.

Oferowane obecnie przez salony optyczne środki są przeznaczone do usuwania osadu z twardych i miękkich soczewek. Dzięki nim można pozbyć się zanieczyszczeń nagromadzonych w trakcie użytkowania. Czym cechują się poszczególne rodzaje preparatów i jak działają?

Płyny dezynfekujące są stworzone na bazie nadtlenku wodoru. Z tego względu muszą być przechowywane w specjalnych pojemnikach. Usuwają bakterie z powierzchni soczewek. To produkty idealne dla alergików. Płyny czyszczące można stosować tylko i wyłącznie w przypadku soczewek twardych, wielofunkcyjne zaś są wybierane przez większość pacjentów, którzy nie zmagają się z uczuleniem. Pozbywają się wszystkich zanieczyszczeń. Wszystkie rodzaje można zakupić w Salonie Optycznym Nemezis. To środki bezpieczne dla oczu i skutecznie wysuwające zabrudzenia. Są rekomendowane przez wielu okulistów.

Jak używać płynów do soczewek?

Sposób używania płynu do soczewek zależy w dużej mierze od jego specyfiki i rodzaju stosowanych akcesoriów do korekcji. Najważniejszą zasadą, o której powinny pamiętać osoby z wadą wzroku jest to, że nie można czyścić soczewek zwykłą wodą. Ciecz ta nie usuwa bowiem bakterii gromadzących się na produktach. Obecnie wybór preparatów dezynfekujących jest naprawdę imponujący.

Płynu powinno używać się bezpośrednio po zdjęciu soczewki z oka, niezależnie od tego czy stosujesz środek jedno- czy dwuskładnikowy. Takie postępowanie zapobiega mnożeniu się drobnoustrojów i odkształceniom. Zawsze należy patrzeć także na datę ważności preparatu. Są one gotowe do użycia tylko trzy miesiące po otwarciu. Pamiętaj też o myciu rąk przed każdą dezynfekcją. Soczewki zalewaj płynem w przeznaczonych do tego pojemnikach. Powierzchnię należy delikatnie przetrzeć, aby jej nie porysować i nie uszkodzić. Rano tak przygotowane soczewki są gotowe do ponownego użycia.

Materiał partnera