kobiety wybierające perfumy w drogerii

Jakie perfumy wybrać w zależności od pory roku?

To, jak się ubieramy w dużej mierze zależy od pory roku. Jest to oczywiste i w pełni zrozumiałe dla każdego – ubieranie się w zimowy płaszcz w pełni sezonu letniego jest równie nieodpowiednie i niekomfortowe, jak zakładanie szortów i klapek kiedy z oknem pada śnieg. Dużo mniej oczywiste jest to, że również perfumy można – i warto – dostosować do aktualnego sezonu. O czym warto przy tym pamiętać?

Perfumy a pora roku

Ogólną zasadą jest, że zapachy na ciepłe pory roku – a więc późną wiosnę oraz lato – powinny być bardziej orzeźwiające i energetyzujące, podczas gdy zimą i jesienią lepiej sprawdzą się zapachy cięższe i cieplejsze. Postępujemy więc dokładnie tak samo, jak byśmy wybierali napój – podczas upałów chętniej pijemy rzeczy mocno schłodzone, a kiedy temperatura zaczyna spadać wolimy raczej coś na rozgrzanie.

– Taka zasada doboru perfum opiera się nie tylko na naszych psychologicznych i zmysłowych potrzebach, ale również właściwościach samych perfum – mówi przedstawiciel firmy Fabryka ZapachuPerfumy na lato będą słabiej wyczuwalne przy minusowych temperaturach, podczas gdy te nadające się na zimę podczas upału mogą stać się aż nadto wyraźne i przez to drażniące.

W naszej szerokości geograficznej różnice między poszczególnymi porami roku są dość spore, dlatego raczej trudno będzie nam wybrać perfumy idealne, które dobrze spiszą się zarówno do letniej, jak i zimowej stylizacji.

Wiosna

Wiosna to okres przejściowy, kiedy temperatury rosną, ale nie są też tak wysokie, jak latem. W tym czasie możemy eksperymentować z perfumami typowymi dla jesieni i zimy, pełnymi aromatów kadzidła, ambry czy kory drzewnej, na zmianę z bardziej kwiatowymi i cytrusowymi zapachami.

Lato

Lato to czas, kiedy odstawiamy ciężkie zapachy na półkę i sięgamy po coś bardziej rześkiego, lekkiego. Idealne perfumy na tę porę roku pełne są aromatów cytrusów, owoców takich jak maliny i brzoskwinie oraz letnich kwiatów. Zwróćmy jednocześnie uwagę na to, że perfumy to produkty zawierające alkohol – dlatego aplikowanie ich na czas największych upałów może niekorzystnie wpłynąć na naszą skórę. Alternatywą jest wtedy zastosowanie wody toaletowej lub innego produktu z mniejszą zawartością ekstraktu.

Jesień oraz zima

W sezonie jesienno-zimowym mniej się pocimy, panuje niższa temperatura – toteż zaaplikowane na skórę perfumy będą ulatniać się słabiej. To dlatego najlepiej spiszą się w tym czasie perfumy o ciężkim nutach korzennych, drzewnych czy pudrowych. Dla wzmocnienia efektu warto perfumy zaaplikować na nadgarstki lub za uszami – w punktach tych ciało nasze ma wysoką temperaturę, a więc perfumy szybko się zaczną uwalniać swój aromat.

Materiał partnera