Stomatologia estetyczna

Jakie możliwości oferuje nam nowoczesna stomatologia estetyczna?

W dzisiejszych czasach stomatologia to już nie tylko leczenie lub usuwanie zębów, ale także zabiegi estetyczne poprawiające wygląd uzębienia. Odpowiednio dobrane czynności z zakresu nowoczesnej stomatologii estetycznej, takie jak licówki, wybielanie, czy higienizacja pozwalają na to, aby cieszyć się pięknymi i zdrowymi zębami. Jakie możliwości daje nowoczesna stomatologia estetyczna? Podpowiadamy.

Stomatologia estetyczna a licówki

Stomatologia estetyczna oferuje wiele możliwości. Jeden z najbardziej spektakularnych efektów dają licówki. To cienkie wykonane z ceramiki lub mieszanki plastyczno-ceramicznej nakładki na zęby. Jest to idealna metoda maskowania przebarwionych lub nieestetycznych zębów, zamykania szpar między nimi lub maskowania pęknięć i bruzd. Licówki chronią ząb jak naturalne szkliwo i nadają im nowy, nieskazitelny wygląd. 

W jaki sposób mocowane są licówki? Z zęba usuwana jest niewielka ilość szkliwa, zwykle tej samej grubości co licówka. Następnie stomatolog pobiera wycisk zęba przeznaczonego do licowania i przesyła go technikowi, który – w specjalnym laboratorium dentystycznym – wykonuje taką licówkę. Jest ona następnie przyklejana do zęba, aby stworzyć jego mocną i piękną powierzchnię.

Zabiegi higienizacyjne

Warto skorzystać również z zabiegów higienizacyjnych, takich jak scaling czy piaskowanie lub polerowanie zębów. Aby usunąć twardy kamień nazębny, którego zwykłe szczoteczki i nici dentystyczne nie są w stanie wyeliminować, wskazane jest ich profesjonalne czyszczenie. Warto raz lub dwa razy do roku wybrać usługę przeprowadzaną przez specjalistów np. z Saska Smile. Dzięki takiemu zabiegowi zęby są czystsze i mocniejsze. Zastosowanie przez dentystę ultramiękkiej końcówki do scalingu ultradźwiękowego, sprawia, że kamień nazębny jest szybko usuwany. 

Wybielanie zębów

Wybielanie zębów to kolejny zabieg z zakresu stomatologii estetycznej, podczas którego można skutecznie rozjaśnić kolor zębów. Zabieg ten nie powoduje jednak całkowitej zmiany koloru, a jedynie jego rozjaśnienie już istniejącego. Stosowane do tego są substancje takie jak nadtlenek wodoru lub nadtlenek karbamidu. Ich zadaniem jest rozłożenie pigmentów zawartych w strukturze zęba przez ich utlenienie. W ten sposób ząb jest wybielany.

 Zabieg taki często wykonywany jest u osób, które – wskutek spożywania kawy, czerwonego wina, herbaty czy nikotyny – mają ciemne lub żółtawe przebarwienia na zębach. Rozróżnia się kilka metod wybielania zębów, jednak o ich wyborze powinien zadecydować dentysta.

Materiał partnera