Flora bakteryjna pochwy a ochrona przed infekcjami

Jakie czynniki mają wpływ na florę bakteryjną pochwy?

Nieprawidłowa flora bakteryjna pochwy może być przyczyną różnego rodzaju infekcji intymnych. U zdrowej kobiety pH pochwy mieści się w zakresie od 3,6 do 4,5. Kwaśny odczyn pomaga chronić narządy rodne przed groźnymi infekcjami. Zaburzona flora bakteryjna pochwy stwarza dobre warunki dla rozwoju infekcji dróg moczowo-płciowych. Bakterie, które naturalnie występują w pochwie, zapobiegają namnażaniu się drobnoustrojów chorobotwórczych.

Od czego zależy skład mikroflory bakteryjnej pochwy?

Głównym składnikiem flory bakteryjnej pochwy, mającym wpływ na utrzymanie właściwego pH, są pałeczki kwasu mlekowego. Ponadto w składzie mikroflory znajdują się bakterie gram-dodatnie (np. gronkowce z grupy B i D), a także gram-ujemne (np. ziarenkowce i pałeczki E. Coli) oraz grzyby z rodziny Candida.

Stan flory bakteryjnej pochwy można do pewnego stopnia ocenić, obserwując wydzielinę na różnych etapach cyklu. Zdrowa wydzielina pochwy nie ma nieprzyjemnego zapachu, jest przezroczysta lub biaława. Objawami naruszonej równowagi mikroflory bakteryjnej pochwy są np. upławy i świąd sromu, a także nieprzyjemny zapach wydzieliny. Pojawić się może również ból w podbrzuszu

tłumaczy lekarz ginekolog z gabinetu w Białymstoku.

Skład flory bakteryjnej pochwy zależy od kilku czynników, np.  przyjmowanych leków oraz wieku kobiety. U starszych kobiet mogą częściej występować infekcje intymne, co spowodowane jest zmianami hormonalnymi. W kontekście utrzymania prawidłowej flory bakteryjnej pochwy znaczenie mają również takie czynniki, jak dieta i higiena osobista oraz częstotliwość współżycia i liczba partnerów seksualnych.

Jak można poprawić stan mikroflory bakteryjnej pochwy?

Stan flory bakteryjnej pochwy poprawić można probiotykami ginekologicznymi, dietą i właściwą higieną. Probiotyki występują pod postacią globulek, tabletek i żeli. Trzeba pamiętać, że są to środki medyczne, a wskazania do ich stosowania określa lekarz. Analizę składu flory bakteryjnej pochwy umożliwia badanie czystości pochwy. Polega ono na pobraniu wymazu z pochwy, który następnie poddawany jest ocenie mikroskopowej.

Ważnym elementem utrzymania zdrowia okolic intymnych jest też dieta bogata w bakterie fermentacyjne. O ile nie występuje uczulenie na produkty mleczne, zalecane jest spożycie kefirów i jogurtów (szczególnie naturalnych). Kiszonki są kolejnym produktem zawierającym bakterie przyjazne utrzymaniu odpowiedniego pH pochwy. Mają też dobry wpływ na cały organizm. W przypadku wystąpienia infekcji grzybiczych warto unikać cukru i mąki.

Chcąc zadbać o mikroflorę bakteryjną pochwy, warto również pamiętać o prawidłowej higienie okolic intymnych. Podmywanie trzeba przeprowadzać regularnie, jednak nie częściej niż raz lub dwa razy dziennie. Przydadzą się kosmetyki przeznaczone higieny intymnej, natomiast odstawić należy różnego rodzaju mydła i żele pod prysznic, które nie nadają się do mycia tak wrażliwych miejsc.

Materiał partnera