Wełniany pas lędźwiowy

Jakie artykuły rehabilitacyjne można wykonać z wełny?

Wełna to naturalny surowiec posiadający pewne właściwości prozdrowotne. To właśnie one sprawiają, że można z niej wykonywać wysokiej klasy artykuły rehabilitacyjne. Materiał pozyskiwany z wełny owczej rozgrzewa i poprawia krążenie krwi. Łagodzi także bóle stawów, kości oraz mięśni. Produkty poprawiające stan zdrowia polecane są przez lekarzy oraz rehabilitantów.

Dlaczego wełna wykorzystywana jest do artykułów rehabilitacyjnych?

Naturalna wełna owcza to materiał o zdrowotnych właściwościach, które były już znane w starożytności. Nasi przodkowie wykorzystywali runo owiec to wykonywania ciepłych ubrań i dość szybko odkryli, że runo owcze idealnie łagodzi bóle. Rozwój technologiczny pozwolił przeprowadzić badania. Analizy wykazały, że za pozytywny wpływ na organizm ludzki odpowiada lanolina. Jest to naturalny wosk, jaki wytwarzają gruczoły łojowe owiec.

Równie ważne są higroskopijne właściwości wełny. Surowiec nie wchłania potu. Ubrania czy akcesoria rehabilitacyjne wydalają go na zewnątrz. Dzięki temu we włóknach nie gromadzą się żadne bakterie. To sprawia, że na skórze nie pojawiają się alergie czy grzybice. 

Wełna w fizjoterapii

Powyższe właściwości sprawiły, że wełna jest powszechnie wykorzystywana do produkcji artykułów do fizjoterapii. Eksperci z firmy Perfect Wool specjalizującej się w produkcji artykułów wełnianych wyjaśniają, jak wełnę stosuje się podczas rehabilitacji:

Wełna pomaga utrzymać stałą temperaturę ciała, co oznacza, że nie wychładza organizmu ani go nie przegrzewa. Dlatego surowiec idealnie nadaje się przy chorobach reumatycznych, które są bardzo bolesne i momentami uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie. Pasy z wełny czy opaski na kolana przynoszą ulgę, łagodzą bóle i sprawiają, że organizm szybciej się regeneruje. Takie właściwości sprawiają, że wełna jest powszechnie wykorzystywana do rehabilitacji i fizjoterapii.

Wełniane pasy na kręgosłup i opaski na kolana

Do najczęściej używanych wyrobów rehabilitacyjnych należą wysokiej klasy elastyczne pasy lędźwiowe.  Produkty tego typu sprawdzają się przede wszystkim u osób borykających się z uciążliwymi i nawracającymi bólami kręgosłupa. Wyroby z wełny przydają się także przy chorobach korzonków. Z takich pasów często korzystają sportowcy zwłaszcza w przypadku zapalenia mięśni, wiązadeł czy powięzi spowodowanych przeciążeniem organizmu i wzmożonym treningiem.

Kolejny przykład zastosowania surowca do rehabilitacji to wełniany elastyczny nakolannik. Produkty tego typu idealnie nadają się do rekonwalescencji przy trudnych do wleczenia urazów kolana. Sprawdzają się przy zwyrodnieniu stawów oraz zapaleniu ścięgien. Skutecznie łagodzą bóle, przynosząc ulgę i dając możliwość normalnego funkcjonowania.

Poduszki i zagłówki

Sen to najlepsza droga do odzyskania sił w trakcie choroby. Doskonale wiedzą o tym rehabilitanci, którzy podpowiadają, jak przy pomocy wełnianych akcesoriów poprawić jakość snu. Przede wszystkim warto używać specjalnych poduszek. Takie elementy przydają się także w trakcie podróży. Jeśli z pewnych względów długa jazda autem czy lot samolotem może okazać się dla naszych stawów wyjątkowo trudny, warto zainwestować w zestawy podróżne wykonane z prawdziwej wełny. Zagłówki w kształcie rogala można wykorzystać także podczas codziennego odpoczynku, zwłaszcza gdy borykamy się z uciążliwymi bólami odcinka szyjnego kręgosłupa.

Materiał partnera