Korony protetyczne

Jaką koronę zębową wybrać? Czym kierować się przy wyborze?

Korony zębowe stosuje się bardzo często, ponieważ mogą znacząco wpłynąć na estetykę uzębienia. Stosuje się je do odbudowania utraconych zębów lub do odtworzenia tych zniszczonych przez próchnicę. Dzięki koronom można także zakryć nieestetyczny kolor szkliwa. Te uzupełnienia protetyczne mogą być wykonane z różnych materiałów i w różnych technikach. Na jakie się zdecydować?

W jakim celu stosuje się korony zębowe?

Korony zębowe są stałym uzupełnieniem protetycznym, które stosuje się w przypadku utraty lub degradacji zęba np. z powodu próchnicy. Ich podstawowym celem jest zapewnienie pacjentowi komfortu, tak aby nie odczuwał braków w uzębieniu. Dawniej wykonywało się korony pełnometalowe. Były skuteczne, jednak ich kolor (złoty lub srebrny) wyraźnie odróżniał się od naturalnej barwy szkliwa.

Obecnie uzupełnienia wykonuje się z tworzyw do złudzenia przypominających naturalne zęby, dlatego są niemal niewidoczne – podkreśla stomatolog z Gabinetu Dentystycznego w Kołobrzegu.

Stąd kolejną funkcją koron zębowych, oprócz walorów zdrowotnych, jest poprawa estetyki jamy ustnej. Stanowią one bardzo skuteczny sposób na odbudowę zniszczonego lub utraconego zęba. Takie uzupełnienia protetyczne można stosować także w celu zmiany koloru lub kształtu zdrowych zębów.

Rodzaje koron zębowych

Korony protetyczne występują w wielu rodzajach, a ich podział odbywa się ze względu na konstrukcję uzupełnienia oraz materiał, z którego zostało wykonane. Pod względem powierzchni zęba, którą pokrywają, można wyróżnić korony

  • częściowe,
  • osłaniające,
  • całkowite.

Ostatni typ stosuje się w przypadku całkowitego braku korony zęba. Uzupełnienie protetyczne ma za zadanie zastąpić ząb i jest mocowane na wszczepionym uprzednio implancie.

Przy wyborze korony protetycznej warto także uwzględnić materiał wykonania. Obecnie najbardziej popularnymi rodzajami są uzupełnienia pełnoceramiczne lub ceramiczne na podbudowie.

Najlepszy efekt wizualny dają korony pełnoceramiczne oraz ich wariant, w którym został zastosowany cyrkon. Najczęściej, ze względów estetycznych, zakłada się je na zęby przednie. Sa nieco droższe niż uzupełnienia z metalową wstawką, jednak są warte swojej ceny – ich wygląd jest nie do odróżnienia od naturalnych zębów.

Natomiast korony ceramiczne na podbudowie metalowej cechują się bardzo dużą wytrzymałością. Warto także wspomnieć, że do ich produkcji wykorzystuje się złoto lub tytan, czyli tworzywa biokompatybilne. Oznacza to, że takie uzupełnienie jest całkowicie obojętne dla zdrowia pacjenta. Jeśli planujesz założenie korony na tylne, mniej widoczne zęby, to taka opcja będzie najbardziej korzystna.

Materiał partnera