opieka nad osobami starszymi

Jak zapewnić właściwą opiekę osobie starszej?

Powszechnie uważa się, że obowiązek opieki nad starszą osobą należy do rodziny. Jednak bliscy mogą nie być w stanie osobiście zająć się swoim krewnym. Godziwą formą pomocy jest umieszczenie seniora w domu opieki. Łagodne przekonywanie oraz pozwolenie, by starsza osoba sama przekonała się o korzyściach tego rozwiązania, należy do zasad właściwego postępowania.

Opieka krótkoterminowa jako pomoc w adaptacji

Pobyt w domu spokojnej starości często stanowi najlepszą formę opieki nad seniorem. Jednak zarówno w nim samym, jak i w jego opiekunach, może wzbudzać duży opór. Nie należy przełamywać go na siłę. Lepsze skutki przyniesie decyzja o krótkoterminowym pobycie w domu opieki. Pozwala uszanować ludzkie obawy i lęki, a jednocześnie wyznacza pewien tor działania.

Wiele placówek opiekuńczych przyjmuje osoby starsze na pobyt wstępny. Dzieje się tak np. w Domu Seniora w Pabianicach pod Łodzią. W tym czasie podopieczny może doświadczyć życzliwości personelu i zaznać dobrodziejstwa regularnej opieki medycznej. Poznaje innych domowników i z niektórymi ma szansę się polubić. Także najbliższa rodzina poznaje, jak będzie wyglądało jej życie, kiedy senior znajdzie się w domu opieki.

Opieka całodobowa jako zadanie docelowe

Całodobowa opieka w specjalistycznej placówce zaspokaja różnorodne potrzeby osób starszych. Jest daleka od widzenia jedynie fizycznych dolegliwości podopiecznych. Dobra opieka uwzględnia potrzeby:

  • medyczne (opieka lekarska, pielęgniarska i rehabilitacyjna),
  • dietetyczne (dobrana i smaczna dieta),
  • społeczne (rozrywka i kontakt z osobami w podobnym wieku),
  • duchowe (przystępowanie do sakramentów).

Kompleksowe podejście jest szczególną zaletą całodobowej opieki nad osobami starszymi. Pomoc w codziennych czynnościach, takich jak ubieranie się, toaleta czy jedzenie, pozwala zachować godność na poziomie fizycznym. To z kolei pobudza do zawierania nowych znajomości. Mogą się one wyrażać we wspólnych rozmowach, oglądaniu TV czy dzieleniu się przeczytanymi lekturami. A wszystko sprzyja poprawie kondycji psychicznej. Zaś nieuniknione lęki związane z kresem życia, mogą zostać ukojone dzięki współpracy z psychologami i duszpasterzami.

Może się też zdarzyć, że rodzina zasadniczo jest w stanie opiekować się osobą starszą, jednak potrzebuje pomocy w wyjątkowych okolicznościach, np. w obliczu urlopu czy służbowego wyjazdu. Wówczas również warto skorzystać z bezpiecznego rozwiązania, jakim jest krótkoterminowa forma opieki. W takim przypadku nie jest to przygotowanie do pobytu stałego, ale odrębny epizod.

Materiał partnera