Regularne wizyty w saunie

Jak zachować się w saunie?

Regularne wizyty w saunie wpływają dodatnio na kondycję organizmu. Działają kojąco na ciało i ducha. Krótkie sesje w łaźni rzymskiej, saunie fińskiej czy saunie infrared uodporniają, pobudzają krążenie, odprężają, czego efekty czuć od razu. Jeśli jesteś zachęcony tymi i innymi spośród licznych zalet, powinieneś zapoznać się z zasadami saunowego savoir-vivre’u. Jak zachować się w saunie?

Ekspert z firmy oferującej sauny fińskie w Warszawie SF Piotr Jankowski mówi:

Niektóre zasady zachowania na saunie mogą być w Polsce kontrowersyjne. Najwięcej wątpliwości wzbudza nagość – wypada się rozebrać, a może jest to konieczne? Tego niedoświadczeni saunowicze nie wiedzą.

Przed sauną prysznic

Pierwszą ważną zasadą, której musisz przestrzegać, to umycie ciała przed wejściem do sauny, niezależnie od tego, czy przed wyjściem z domu wziąłeś prysznic. Ciało umyj dokładnie przy pomocy mydła lub żelu pod prysznic. Jeśli masz na sobie makijaż, zmyj go dokładnie. Skóra dzięki temu lepiej się oczyści.

Pamiętaj o zdjęciu wszelkiej biżuterii dla własnego komfortu. Metale szybko się nagrzewają, przez co mogą nawet poparzyć skórę.  

Nagość w saunie – wymóg czy możliwość?

Co do zasady z sauny korzysta się nago. W niektórych miejscach jest to wymóg, w innych dopuszcza się owinięcie ciała ręcznikiem w saunie fińskiej, a prześcieradłem w saunie parowej. Koniecznie zapoznaj się z regulaminem sauny, zanim się do niej wybierzesz.

Bardzo ważna zasada dotycząca tego, jak zachować się w saunie dotyczy poszanowania innych osób. Niedopuszczalne są niegrzeczne komentarze dotyczące czyjegoś wyglądu lub inne zachowania powodujące dyskomfort współtowarzyszy (w tym nieobyczajne). Skup uwagę na doznaniach płynących z ciała i uważnym oddechu ustami, aby chronić nozdrza przed rozgrzanym powietrzem.

Koniecznie zabierz ze sobą ręcznik

Wymóg ten dotyczy głównie saun fińskich (saun suchych), ale spotyka się go również w saunach parowych. Niedopuszczalne jest dotykanie nagim ciałem drewna, dlatego pod siedzenie podściela się ręcznik. Najlepiej zabrać ze sobą dwa, żeby na drugim w razie potrzeby postawić stopy.

To ważna zasada, która chroni drewno przed absorpcją potu. Higiena jest bardzo istotnym elementem saunowania, który zapewnia bezpieczeństwo jej gościom.

Do sauny bez jedzenia i picia

Czas przebywania w saunie jest krótki, w tym czasie warto pozwolić organizmowi maksymalnie oczyścić się z toksyn. Jedzenie i picie w saunie jest niewskazane, a w wielu miejscach surowo zabronione. Niewskazane jest też wnoszenie do kabiny pojemników, butelek, toreb i plecaków.

Nie mniej tuż po wyjściu z sauny zaleca się uzupełnienie płynów. Wybierz wodę. Pij powoli, wówczas najwięcej jej dotrze do komórek, zamiast od razu powędrować do pęcherza.

Zakończ sesję, jeśli poczujesz się gorzej

Istotnym z perspektywy Twojego bezpieczeństwa jest zachowanie ostrożności. Przebywanie w takich temperaturach, jakie panują zwłaszcza w saunie fińskiej, to nie lada wyzwanie dla organizmu. Pozytywne efekty saunowania odczujesz, jeśli obciążysz go optymalnie. Większy dyskomfort może być sygnałem, że ciało sobie nie radzi, dlatego niezwłocznie udaj się do sali odpoczynku, a w razie potrzeby poinformuj kogoś o pogorszonym samopoczuciu.

Przed pierwszą wizytą w saunie zapoznaj się z listą schorzeń stanowiących przeciwwskazanie do korzystania.

Materiał partnera