W jaki sposób namówić dziecko do wizyty u dentysty: Stomatologia

Jak zachęcić dziecko do wizyty u stomatologa?

Duża liczba dzieci, podobnie z resztą jak wiele dorosłych osób, panicznie boi się wizyt u dentysty. Dlaczego tak się dzieje trudno powiedzieć, ponieważ tego typu lęk często występuje także u młodych pacjentów, którzy do tej pory nie mieli żadnych doświadczeń związanych z wizytą u stomatologa. Lęk więc jest odczuwany już przed pierwszą wizytą. Na szczęście rozsądne i spokojne podejście do tego problemu umożliwi nam poradzenie sobie z problemem i przekonanie dziecka, ze wizyta u stomatologa nie musi wcale wiązać się z traumą.

Pierwsze kroki – Budowanie pozytywnych skojarzeń

Niestety bardzo często jest tak, że to my sami wywołujemy negatywne skojarzenia z wizytą u stomatologa. Koniecznie więc powinniśmy zwracać uwagę na to, w jaki sposób relacjonujemy swoje wizyty w gabinecie stomatologicznym. Nie może być bowiem tak, że wracając z gabinetu np. po skomplikowanym leczeniu kanałowym, opowiadamy małżonce przy dziecku o tym, jak ten zabieg długo trwał i jak bardzo był dla nas nieprzyjemny. Jeżeli bowiem przy składanej w taki sposób relacji będzie także nasze dziecko, to nietrudno się domyślić, z czym  będzie mu się kojarzył stomatolog.

Żeby uniknąć w przyszłości problemów z chodzeniem z dzieckiem do dentysty, koniecznie musimy dbać o to, żeby już od małego budować w nim wyłącznie pozytywne skojarzenia. Warto przy tym zaznaczać, jak bardzo ważne dla naszego zdrowia jest regularne stawianie się na wizyty kontrolne oraz opisywanie w jaki sposób doktor będzie oglądał ząbki. Jeżeli dziecko zrozumie, dlaczego wizyty u dentysty są tak ważne, z pewnością dużo chętniej będzie się im poddawało.

Wybór odpowiedniego gabinetu i lekarza

Jeżeli już wybieramy się na pierwszą wizytę w gabinecie stomatologicznym, powinniśmy poświęcić trochę czasu na staranne wybranie właściwej kliniki oraz dobrego stomatologa dziecięcego. Jest to szalenie istotne, ponieważ w dużej mierze to właśnie od tych elementów zależy, czy dziecko w przyszłości równie chętnie będzie się stawiało na kolejne wizyty. Warto w tym celu zasięgnąć opinii znajomych, którzy także posiadają małe dzieci lub poszukać informacji w innych źródłach np. w internecie.

Gabinet stomatologiczny przyjazny dzieciom, powinien im zapewniać dobrze wyposażoną poczekalnie, tak aby nasze pociechy przyjemnie spędzały czas w oczekiwaniu na swoją kolej. Na przykład w Gabinecie Codzienna Stomatologia w Mysłowicach w poczekalni znajdują się zabawki, kolorowanki oraz kolorowe gazetki i komiksy. Dzięki temu dziecko nie będzie się nudziło.

Równie ważny jest dobór właściwego specjalisty. Dobry stomatolog dziecięcy potrafi nawiązać kontakt z dziećmi oraz wykazuje przy tym bardzo dużo cierpliwości. Tylko wtedy bowiem dziecko będzie potrafiło mu zaufać. Pamiętajmy, że dziecko jest szczególnym rodzajem pacjenta. Dentysta, zanim zacznie wykonywać jakąkolwiek czynność, musi ją najpierw dokładnie wytłumaczyć i ostrzec dziecko przed każdą ewentualną nieprzyjemnością. Jeżeli uda nam się wybrać właściwego specjalistę, możemy mieć pewność, że nasze dziecko nie będzie więcej kojarzyło wizyty w gabinecie stomatologicznym z żadnymi nieprzyjemnościami i następnym razem nie będziemy już mieli żadnego problemu.

Materiał partnera