wszczepienie implantu

Jak wygląda zabieg wszczepienia implantu zębowego?

Zaawansowana próchnica czy uraz mechaniczny to najczęstsze przyczyny utraty zębów. Jest to defekt estetyczny, ale również zdrowotny. Na szczęście w nowoczesnych gabinetach dentystycznych możemy skorzystać z różnych metod odbudowy braku zębów. Jedną z nich jest zabieg wszczepienia implantu. Co warto wiedzieć o tym zabiegu i na czym on polega?

Konsultacja

Zabieg wszczepienia implantu zębowego to bardzo skuteczna metoda odbudowy braków w uzębieniu, ale jednocześnie dosyć inwazyjna. Dlatego też zanim do niego przystąpimy, musimy skorzystać ze specjalistycznej konsultacji. Podczas takiej wizyty lekarz stomatolog wykona badanie tomograficzne, następnie oceni nasze uzębienie i podpowie najlepsze rozwiązanie. Jeśli zostaniemy zakwalifikowani do takiego zabiegu, stomatolog przekaże nam podczas wizyty najważniejsze informacje i zleci odpowiednie badania. Wszczepienie implantu to zabieg chirurgiczny, dlatego odpowiednia diagnostyka jest bardzo istotna. Poza tomografią wykonywane jest panoramiczne zdjęcie RTG, badania krwi, poziom glukozy i cholesterolu.

Przebieg zabiegu wszczepienia implantu

W zależności od stopnia skomplikowania zabiegu, wszczepienie implantu może być wykonane w znieczuleniu miejscowym lub pod narkozą. Pierwszym krokiem jest więc podanie właściwego znieczulenia –  jeśli jest to narkoza, niezbędna podczas zabiegu jest obecność anestezjologa. Następnie do pracy przystępuje chirurg: nacina śluzówkę, aby odsłonić wyrostek zębodołowy i zaznacza miejsce wszczepienia implantu. W kolejnym kroku to miejsce jest przygotowywane poprzez czynność frezowania i gwintowania. Po ich ukończeniu chirurg wprowadza implant we właściwe miejsce i zabezpiecza je przed przedostaniem się bakterii. Prawidłowe osadzenie implantu jest weryfikowane poprzez zdjęcie RTG. Dopiero później można zaszyć ranę.

Postępowanie po zabiegu

Ponieważ wszczepienie implantu jest zabiegiem chirurgicznym, dla poprawnego zagojenia rany należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza. Właściwe postępowanie pacjenta po zabiegu jest również gwarancją przyjęcia się implantu. Wszelkie wskazówki przekazywane są zarówno podczas konsultacji przed-zabiegowych, jak i po zabiegu – robią tak dobre kliniki, takie jak New Dent.

Rana po wszczepieniu implantu może się goić nawet do 2 tygodni, w zależności od indywidualnych cech organizmu. Po zabiegu należy dokładnie płukać jamę ustną solą fizjologiczną i nie spożywać stałych pokarmów. Dopuszczalne są pokarmy płynne i półpłynne. Należy również pilnować wyznaczonych dat wizyt kontrolnych, podczas których lekarz będzie mógł ocenić postęp gojenia i zweryfikować, czy wszczepienie implantu zakończy się sukcesem.

Materiał partnera