implanty zebowe chirurgiczne

Jak wygląda zabieg wszczepienia implantu zębowego?

Odbudowa uzębienia na implantach osadzonych w kości żuchwy lub szczęki umożliwia przywrócenie funkcji narządu żucia i daje świetne efekty estetyczne. Decyzja o wszczepieniu implantu zamiast budowy mostu protetycznego pozwala też uniknąć konieczności szlifowania zdrowych zębów. Czym dokładnie jest implant zębowy i jak przebiega zabieg jego wszczepienia?

Implant zębowy, czyli właściwie co?

Implanty zębowe mają za zadanie imitować korzenie własnych zębów pacjenta, na których następnie można osadzić koronę. Są to wszczepy śródkostne, wykonywane z tzw. biomateriałów, a więc materiałów, które trwale łączą się z żywą tkanką człowieka i wspomagają jej regenerację. W implantologii stomatologicznej najczęściej wykorzystuje się wszczepy tytanowe, ze względu na zjawisko osteointegracji, czyli zdolność tytanu do zrastania się z kością w stabilny i trwały sposób.

Osoby, które przychodzą do dentysty z brakami w uzębieniu, nie proszą o założenie implantu, ale o odtworzenie brakującego zęba. Toteż pierwszym i niezwykle ważnym zadaniem dentysty jest dokładne ustalenie potrzeb pacjenta. Wbrew pozorom nie zawsze chodzi wyłącznie o względy estetyczne; braki mogą utrudniać mówienie, jedzenie, przyczyniać się do nieprzyjemnych wrażeń w obrębie jamy ustnej. Na podstawie dokładnego wywiadu i badania stomatologicznego przygotowujemy propozycję leczenia i pokazujemy pacjentowi, jak będą wyglądały ostateczne efekty. Dopiero kiedy zgodzi się na proponowane rozwiązanie, przystępujemy do planowania zabiegu implantacji

– opowiada ekspert z kliniki stomatologicznej BoaDent Prestige w Katowicach.

Zabieg wszczepienia implantu

Wszczepienie implantu zębowego jest wieloetapową procedurą, wymagającą precyzyjnego planowania z wykorzystaniem dostępnych technik obrazowania kości (np. tomografii stożkowej, która pozwala na uzyskanie trójwymiarowego obrazu). Na podstawie obrazu kości implantolog planuje zabieg – ustala ilość, umiejscowienie i pozycję implantów.

Chirurgiczne wszczepienie implantu zębowego nie jest zabiegiem uciążliwym dla pacjenta i może odbywać się w warunkach ambulatoryjnych, czyli podczas wizyty w gabinecie dentystycznym. Zabieg polega na nawierceniu niewielkich otworów w kości szczęki lub żuchwy pacjenta i umieszczeniu w nich implantów, a odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Po upływie ok. tygodnia można zdjąć szwy. Pełen czas gojenia i osteointegracji implantu uzależniony jest od warunków kostnych pacjenta i może wynosić od 4-6 tygodni do 6 miesięcy w przypadku rozległych rekonstrukcji kości. Na wygojonych implantach stomatolog zakłada uzupełnienia protetyczne, a pacjent zyskuje piękny, zdrowy uśmiech.

Na trwałość implantów zębowych oraz koron wpływa nie tylko jakość użytych przez stomatologa materiałów, ale także wybór właściwych metod leczenia, umiejętności implantologa oraz sposób, w jaki pacjent będzie dbał o stan gotowych uzupełnień. Dlatego szukając gabinetu, któremu powierzysz odbudowę braków w uzębieniu, upewnij się, że dentysta jest doświadczony, dysponuje nowoczesnym sprzętem i dokładnie wyjaśni ci cały proces leczenia oraz udzieli niezbędnych wskazówek dotyczących dalszej pielęgnacji jamy ustnej.

Materiał partnera