wizyta u ginekologa

Jak wygląda wizyta u ginekologa?

Regularne odwiedzanie ginekologa jest niezwykle ważne. W ten sposób można uchronić się przed poważnymi chorobami i rozwiązać bieżące problemy. Na ogół wizyta u takiego lekarza przebiega w dość podobny sposób. Jak dokładnie wygląda regularne spotkanie z ginekologiem? Jak przygotować się do takiej wizyty, aby przebiegała ona komfortowo dla obu stron? Poznaj najważniejsze informacje na ten temat.

Jak przebiega wizyta u ginekologa? 

Wizyta u ginekologa zwykle przebiega dość podobnie, choć drobne szczegółów różnią się w zależności od jej celu. Nieco inne badania wykonuje się bowiem u nastolatek, a jeszcze inne u kobiet w ciąży. W przypadku poważnych objawów ze strony układu rozrodczego konieczne okazuje się również przeprowadzenie dodatkowych czynności.

Na ogół jednak badanie ginekologiczne rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu. To właśnie wtedy lekarz dowiaduje się, z jakim problemem przyszła do niego dana pacjentka. Następnie należy rozpocząć badanie na fotelu ginekologicznym. W tym czasie lekarz może obejrzeć narządy rodne i wykorzystać specjalny wziernik. Wprowadza się go do pochwy, badając ujście szyjki macicy. Podczas wizyty następuje też badanie palpacyjne dwuręczne, polegające na wprowadzeniu do pochwy dwóch palców, jednocześnie kładąc drugą dłoń na podbrzuszu.

Po badaniach dotyczących narządów rodnych lekarz powinien również sprawdzić stan piersi. W ten sposób można wykryć wszelkie niepokojące zmiany, m.in. guzy. Cała wizyta trwa zwykle około 15-20 minut. Jest ona dłuższa w przypadku ciąży, kiedy to trzeba wykonać dodatkowe badania, w tym USG. Na początku ciąży taka wizyta może trwać nawet godzinę, w zależności od tempa pracy lekarza.

Dodatkowe badania podczas wizyty u ginekologa 

Odwiedzając lekarza, np. w gabinecie lek. med. Danuty Kardzis w Gdańsku, niekiedy trzeba liczyć się także z koniecznością wykonania dodatkowych badań. W przypadku ciąży konieczne okazuje się zmierzenie ciśnienia oraz przeprowadzenie USG. Na ogół u wszystkich kobiet pobiera się także próbkę do badania cytologicznego.

Wizyta u ginekologa w przypadku dziewic zwykle nie obejmuje badania palpacyjnego, a czasami także użycia wziernika. Wówczas nie wykonuje się także USG dopochwowego. Zastępuje się je badaniem przez powłoki brzuszne lub odbyt. Z tego powodu wizyty u ginekologa nie zawsze przebiegają w ten sam sposób, choć zwykle są dość podobne.

Materiał partnera