implant zeba stomatolog

Jak wygląda proces wstawienia implantu zębowego?

Utrata uzębienia to problem często ignorowany, niemniej bardzo poważny. Dlaczego? Ubytki zębowe nie tylko powodują  trudności w spożywaniu pokarmów i mogą przez to przyczynić się do dalszych komplikacji zdrowotnych – dodatkowo negatywnie wpływają one na estetykę naszej twarzy, a zmiany te pogłębiają się z czasem. Najskuteczniejszą obecnie metodą uzupełniania ubytków jest wstawienie implantów. Jak przebiega taki zabieg?

Konsultacja i badania

Pierwszym krokiem na drodze do odbudowania stanu uzębienia przy pomocy implantów, jest przeprowadzenie bardzo dokładnego wywiadu medycznego z pacjentem. Lekarz implantolog musi zebrać wszelkie niezbędne informacje na temat stanu zdrowia pacjenta, między innymi przebytych oraz obecnych chorób, przyjmowanych leków, uzależnień.

– Na tym samym etapie wykonywane są badania, między innymi analiza warunków kostnych, ocena stanu tkanek miękkich, zębów i przyzębia – mówi przedstawiciel Centrum Stomatologicznej OrtodentisPonadto wykonuje się pantomografię, czyli panoramiczne prześwietlenie jamy ustnej oraz trójwymiarową tomografię komputerową. Dzięki temu lekarz może dokładnie zaplanować przebieg zabieg oraz poinformować o nim pacjenta.

Wszczepienie implantu

Wszczepienie implantu to zabieg chirurgiczny przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, jest więc całkowicie bezbolesny dla pacjenta. Polega ona wywierceniu w kości otworu, w który następnie zostanie wkręcony implant, czyli tytanowa śruba, na której umieszcza się koronę. Wbrew pozorom sam zabieg umieszczenia implantu nie jest bardzo uciążliwy dla pacjenta, zazwyczaj trwa mniej niż pół godziny. W sytuacji, w której implant ma zostać umieszczony w miejscu zęba złamanego lub zepsutego zaleca się przeprowadzenie dwóch zabiegów – ekstrakcji i implantacji – podczas jednej wizyty u stomatologa. Zmniejsza to dyskomfort pacjenta i pozwala wykorzystać naturalne zdolność regeneracji zębodołu w celu przyspieszonego zrastania implantu. Po zabiegu dziąsło wokół implantu jest zszywane na okres od 7 do 14 dni.

Gojenie

Po umieszczeniu implantu rozpoczyna się proces osteointegracji, czyli gojenia tkanki kostnej wokół implantu. Implanty wykonane są z tytanu, który odznacza się bardzo wysoką biozgodnością – oznacza to, że w procesie gojenia dochodzi do jego trwałego połączenia z kością, inne materiały są odrzucane przez organizm. Dla uzyskania pełnej stabiliacji implantu To, ile czasu zajmie pełne gojenie zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta oraz użytych implantów – może się on wahać od 4 tygodni do około 3 miesięcy. Na ten czas pacjent nosi tymczasowe uzupełnienie protetyczne, które pozwala mu normalnie funkcjonować.

Odsłonięcie implantu

Po zakończeniu procesu gojenia kości wokół implantu, zostaje on odsłonięty przez nacięcie błony śluzowej bezpośrednio nad nim. Następnie umieszczana jest w nim tak zwana śruba gojąca, której zadaniem jest wygojenie naruszonej błony oraz wymodelowane dziąsła pod koroną protetyczną. Proces ponownego gojenie trwa około dwóch tygodni

Protetyka

Ostatnim etapem jest wykonanie korony, która zostanie umieszczona w implancie, by imitować usunięty lub utracony ząb. By korona dobrze spełniała swoje zadanie, musi zostać dopasowana do kształtu pozostałych zębów, co wymaga odbycia kilku kolejnych wizyt.

Materiał partnera