menopauza

Jak wygląda leczenie skutków menopauzy?

Menopauza dotyczy najczęściej kobiet między 45 a 55 rokiem życia i jest w pełni naturalnym, fizjologicznym procesem, w trakcie którego jajniki przestają produkować żeńskie hormony płciowe, czyli estrogeny. Odpowiadają one za regulację cyklu menstruacyjnego, zdolności rozrodcze kobiety oraz normalizację gospodarki lipidowej i wapniowej organizmu, a także syntezę kolagenu i zwiększanie krzepliwości krwi. Oznacza to, że kobiety podczas pokwitania odczuwają szereg uciążliwych dolegliwości, które można jednak skutecznie niwelować. Na czym polega leczenie skutków menopauzy? Podpowiadamy.

W trakcie menopauzy poziom estrogenów gwałtownie spada, co prowadzi do nieprzyjemnych objawów, które utrudniają kobietom codzienne funkcjonowanie i obniżają jakość ich życia.

Objawy przekwitania

Panie skarżą się przede wszystkim na intensywne uderzenia gorąca, zaburzenia snu, nocne poty, zwiększoną drażliwość, wahania nastroju i kołatanie serca. Kobiety podczas klimakterium męczą się także znacznie szybciej i cierpią na zaburzenia koncentracji. Często pojawiają się także problemy z suchością pochwy i obniżeniem popędu płciowego. Zdarza się, że nieleczona menopauza prowadzi do rozwoju takich chorób jak osteoporoza, miażdżyca, czy depresja. Oczywiście okres klimakterium odbija się także na urodzie pań – w wyniku spadku estrogenów następuje przesuszenie skóry, zmarszczki stają się bardziej widoczne, a włosy i paznokcie słabe, kruche i łamliwe. Zwalnia także metabolizm, dlatego często pojawia się problem z utrzymaniem prawidłowej wagi ciała. Jak sobie radzić z tymi trudnościami? Gdzie szukać pomocy?

Leczenie objawów menopauzy

Przede wszystkim warto udać się do zaufanego gabinetu ginekologicznego jak Specjalistyczna Praktyka Lekarska. Dr n. med. Wojciech Gwara w Tychach. Lekarz przeprowadzi z pacjentką wywiad, a następnie dobierze najlepsze metody leczenia menopauzy, dzięki którym przykre dolegliwości znikną lub zostaną zniwelowane. Przede wszystkim warto pomyśleć o hormonalnej terapii zastępczej, która daje znakomite rezultaty, a uzupełnienie niedoboru żeńskich hormonów zdecydowanie łagodzi objawy przekwitania. Pamiętajmy jednak, że tabletki powinny być odpowiednio dobrane, dlatego warto zwrócić się po pomoc do doświadczonego i zaufanego ginekologa.

Leczenie skutków menopauzy jest możliwe! Dlatego, jeśli zmagasz się z oznakami przekwitania i chcesz znowu poczuć się dobrze w swoim ciele, zgłoś się do sprawdzonego gabinetu ginekologicznego, w którym otrzymasz niezbędną pomoc.

Materiał partnera