Jakie znaczenie dla organizmu ludzkiego ma witamina C

Jak witamina C wpływa na zdrowie?

Witamina C to inaczej kwas L-askorbinowy, którego działanie większości osób kojarzy się wyłącznie z zapobieganiem przeziębieniu. Niemniej jednak związek ten pełni również wiele innych i istotnych funkcji w organizmie ludzkim, dlatego też zarówno nadmiar, jak i niedobór witaminy C może nieść za sobą poważne i niebezpieczne konsekwencje dla zdrowia. Dowiedz się, jakie właściwości i jaką rolę w organizmie odgrywa witamina C.

Witamina C – właściwości i działanie

Witamina C nie jest wytwarzana przez człowieka, co sprawia, że powinna być ona dostarczana wraz z pożywieniem lub w postaci suplementów diety. Jeżeli chodzi o dawkowanie, musi być ono dopasowane zarówno do wieku, płci, stanu zdrowotnego, jak i do ilości witaminy C w organizmie pacjenta. Z tego powodu przed rozpoczęciem suplementacji warto wykonać badanie analityczne określające poziom witaminy C, którego wynik pozwoli nie tylko na dobranie właściwego dawkowania, ale również na wykrycie problemów, jakie może powodować niedobór lub nadmiar substancji.

Tego typu testom z krwi powinny także poddać się osoby, które z różnych powodów narażone są na niski poziom witaminy. Między innymi są to kobiety w ciąży oraz przyjmujące antykoncepcję hormonalną, osoby w podeszłym wieku, pacjenci z nadciśnieniem tętniczym oraz mieszkańcy miast, którzy wystawieni są na zanieczyszczenia i toksyny z powietrza.

Jakie korzyści ma witamina C dla organizmu?

Kwas L-askorbinowy to silny przeciwutleniacz, który przede wszystkim chroni komórki przed wolnymi rodnikami, a co więcej bierze udział w wielu procesach zachodzących w ciele.

Witamina C między innymi:

  • Wzmacnia układ odpornościowy,
  • Obniża ciśnienie krwi oraz cholesterol,
  • Uszczelnia naczynia krwionośne,
  • Uczestniczy w produkcji kolagenu,
  • Spowalnia procesy starzenia się,
  • Pomaga w odbudowie tkanek oraz gojeniu się ran,
  • Obniża ryzyko rozwoju nowotworów,
  • Wpływa na utrzymanie zdrowych dziąseł.

Kwas L-askorbinowy zwiększa również uwalnianie oksytocyn, dzięki czemu może przyczynić się do poprawy samopoczucia. 

Niedobór witaminy C

Symptomami, które wskazują na zbyt niski poziom witaminy C to między innymi bóle stawów i mięśni, brak apetytu oraz ogólne osłabienie i senność. Sygnałem alarmowym do sprawdzenia poziomu kwasu L-askorbinowego w organizmie powinny być także trudności w gojeniu się ran oraz skłonność do występowania siniaków.

Niedobór witaminy C może przyczynić się do osłabienia naczyń włosowatych, co w efekcie zwiększa ryzyko niedokrwistości. Przewlekłe niedobory tego związku w organizmie ludzkim mogą również sprzyjać rozwojowi zmian nowotworach, miażdżycowych i wzrostowi ciśnienia tętniczego, dlatego tak ważna jest prawidłowa i indywidualnie dopasowana suplementacja.

– wyjaśnia specjalista z Laboratorium analiz medycznych A.E. Biront NZOZ w Bielsku-Białej.

Jak objawia się nadmiar witaminy C?

Nadmiar witaminy C przede wszystkim ma negatywny wpływ na układ moczowy, a co za tym idzie, może prowadzić do rozwoju kamieni nerkowych. Dlatego też objawy takie, jak nudności, wysypka skórna, biegunka lub wzdęcia powinny stanowić czynnik skłaniający do wykonania badania na poziom kwasu L-askorbinowego we krwi.

Materiał partnera