aparat słuchowy

Jak uzyskać dofinansowanie do aparatu słuchowego?

Niedosłuch to bardzo poważny problem, który może dotknąć każdego, niezależnie od wieku – szacuje się, że w Polsce cierpi na niego około 900 tysięcy osób. Wsparciem w normalnym codziennym funkcjonowaniu jest dla tych osób aparat słuchowy, nie każdy może pozwolić sobie na zakupienie go z własnej kieszeni. Na szczęście możliwe jest uzyskanie dofinansowania z NFZ – jak się o nie starać, jakie warunki trzeba spełnić?

Proces pozyskiwania dofinansowania.

Aby móc ubiegać się o dofinansowanie do zakupu aparatu słuchowego z NFZ, konieczne jest wykonanie badania, które potwierdzi, że faktycznie posiadamy wadę słuchu. Badanie możemy wykonać na dwa sposoby:

  • Prywatnie – na przykład udając się do profesjonalnego gabinetu specjalizującego się w protetyce słuchu, takiego jak firma Otis. Badania słuchu są w takich miejscach zazwyczaj wykonywane bezpłatnie.
  • Ze skierowania – w takim przypadku konieczne jest udanie się do lekarz pierwszego kontaktu, który wykona wywiad i skieruje nas na wizytę do laryngologa bądź otolaryngologa, gdzie uzyskamy z kolei skierowanie na badanie w placówce medycznej

Niezależnie od tego, jaką drogę wybierzemy, z wykonanym badaniem musimy udać się na wizytę do specjalisty. Po zapoznaniu się z wynikami i stwierdzeniu, że nasza wada słuchu jest dość duża, byśmy mogli ubiegać się o dofinansowanie zakupu aparatu słuchowego, lekarz wystawia tzw. zlecenie na zakup aparatu. Obecnie zlecenia są od razu potwierdzane, dlatego nie ma potrzeby udawać się z dokumentem do regionalnego oddziału NFZ – zamiast tego możemy od razu udać się do sklepu ze sprzętem medycznym, gdzie dokonamy zakupu produktu odpowiedniego do naszych potrzeb.

Kto i kiedy może ubiegać się o refundację?

O refundację zakupu aparatu słuchowego może ubiegać się każdy, niezależnie od wieku. Warto jednak wiedzieć, że refundacje przyznawane są na innych zasadach w zależności od grupy wiekowej, do której się zaliczamy.

  • Dla dzieci oraz osób do 26 roku życia wada słuchu musi wynosić minimum 30 dB HL – osoby takie mogą ubiegać się o dofinansowanie zakupu aparatu słuchowego raz na 3 lata
  • Dla osób powyżej 26 roku życia wada słuchu musi wynosić 40 dB HL – osoby takie mogą ubiegać się o dofinansowanie raz na 5 lat

Różne są również kwoty dofinansowania. Osoby kwalifikujące się do pierwszej grupy wiekowej mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 2000 złotych, podczas gdy te z drugiej grupy – 700 złotych. Jeśli posiadamy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności możemy również ubiegać się o dofinansowanie na zakup aparatu z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – środki te wypłacane są przez Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej i łączą się ze środkami wypłacanymi z NFZ. 

Materiał partnera