Laserowe usuwanie tatuażu

Jak usunąć niechciany tatuaż?

Nie będzie przesady w słowach, że tatuaż robi się na całe życie. Choć istnieją metody usuwania niechcianego tatuażu nie zawsze będzie oznaczało to, że pozbędziemy się dziary całkowicie – tusz usuwany jest zazwyczaj w około 90-95%. Usunąć tatuaż można zasadniczo na dwa sposoby: chirurgicznie lub za pomocą lasera. W obydwu przypadkach mogą pozostać niewielkie pozostałości: blizny lub delikatnie widoczne zarysy rysunku.

Jak pozbyć się nieatrakcyjnego tatuażu? Najlepiej go nie robić. Jednak pomyłki i działania pod wpływem chwili zdarzają się każdemu. Jeżeli i ty masz na swoim ciele tatuaż, który zdecydowanie nie jest już chciany – możesz go usunąć. Przedstawiamy najpopularniejsze metody.

Laserowe usuwanie tatuażu

Obecnie jest to chyba najpopularniejsza metoda usuwania tatuaży. W przypadku tego zabiegu wiązka lasera wnika w głębsze warstwy skóry, rozbijając znajdujące się tam cząsteczki tuszu. W ten sposób może on zostać wchłonięty oraz usunięty z organizmu. To, w jakim stopniu uda się pozbyć tuszu zależy od kilku czynników: jak głęboko pod skórą znajduje się tatuaż, jakie barwniki zostały użyte i jaka była ich gęstość. Wiązki lasera mają różną długość fal – niektóre kolory absorbują dłuższe, a niektóre krótsze fale. Z tego względu nowoczesne lasery posiadają głowice i przystawki umożliwiające wytworzenie fal o różnych długościach, dzięki czemu możliwe jest skuteczne usunięcie zarówno czarnego, jak i błękitnego czy zielonego tuszu – uznawanych kiedyś za pigmenty niemożliwe do usunięcia.

Za pomocą lasera najłatwiej usuwa się czarny tusz. W przypadku tatuaży wykonanych ciemnym pigmentem może wystarczyć zaledwie kilka sesji – mówi specjalista z Art Force Tatoo, studia tatuażu z Warszawy – Kolorowe tatuaże mogą jednak wymagać nawet kilkunastu wizyt. Przed zabiegiem laserowym dobrze jest zrezygnować z opalania się na słońcu lub w solarium – przynajmniej na miesiąc przed. Dobrze jest również skonsultować się z lekarzem, czy w miejscu tatuażu nie znajdują się zmiany chorobowe lub alergiczne – a jeśli tak to konieczne będzie ich zaleczenie.

Czy usuwanie tatuażu laserem boli? To zależy od indywidualnego progu bólu. Z pewnością nie jest to uczucie najprzyjemniejsze, jednak z każdą kolejną sesją boli mniej – pozostaje bowiem mniej barwnika do usunięcia. Ciało jest również chłodzone w trakcie za pomocą zimnych okładów, co pozwala zminimalizować ból – dodaje.

Po zabiegu laserowego usuwania tatuażu może okazać się, że pozostanie niewielki ślad lub nie będzie możliwości całkowitego usunięcia tatuażu. Jednak laser jest również dobrym wstępem do wykonania coveru, czyli tatuażu zakrywającego ten niechciany. Rozjaśnienie wzoru da większe możliwości wykonania na nim czegoś innego.

Usuwanie tatuażu chirurgicznie

Drugą, bardziej inwazyjną metodą, jest chirurgiczne usuwanie tatuażu. Polega na wycięciu wzoru ze skóry – jednak zazwyczaj zabieg ten pozostawia po sobie blizny, a w przypadku dużych tatuaży może być konieczne wykonanie nawet kilku podejść. Jest to rozwiązanie dla osób, które z jakichś względów nie mogą poddać się zabiegowi laserowemu.

Jednak jak każdy zabieg chirurgiczny obarczony jest większym ryzykiem oraz wymaga odpowiedniego przygotowania i dobrego stanu zdrowia. Wymaga również założenia szwów, co wiąże się z dłuższym okresem rekonwalescencji. W przypadku usuwania laserowego jedyne skutki uboczne jakie mogą się pojawić to zaczerwienienie i małe strupki, możemy więc bez problemu wykonywać wszystkie codzienne czynności. Usuwanie tatuażu za pomocą zabiegu chirurgicznego wiąże się natomiast z koniecznością zastosowania się do zaleceń lekarza i oszczędnego trybu życia. Jeżeli więc mamy taką możliwość lepiej zdecydować się na usuwanie laserowe – skuteczność jest w tym przypadku tylko o kilka procent mniejsza.

Materiał partnera