operacja plastyczna piersi

Jak się przygotować do operacji plastycznej piersi?

Operacja plastyczna piersi należy do najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej. Decydując się na nią należy mieć na uwadze odpowiednie przygotowanie. Niezależnie od tego, czy chcemy poddać się operacji zmniejszenia, zwiększenia, czy zmiany kształtu biustu, musimy pamiętać o tym, że jest to zabieg inwazyjny. Dowiedz się jak się przygotować, aby uniknąć komplikacji w trakcie operacji lub powikłań w trakcie rekonwalescencji. 

Badania konieczne przed operacją plastyczną piersi

Decyzja o operacji plastycznej piersi powinna zostać poprzedzona szczegółowym wywiadem lekarskim. Trzeba pamiętać o tym, że nie wszystkie kobiety kwalifikują się do tego typu zabiegów (czasami wykluczają to pewne schorzenia). Lekarz powinien zlecić badania dodatkowe – absolutnie niezbędna jest mammografia.  Sprawdza się także parametry krzepnięcia krwi oraz poziom elektrolitów.

Jak wyjaśnia ekspert Chirurgii Estetycznej Dr. Waldemar Weiss z Paryża: Niezbędnym warunkiem przed wykonaniem zabiegu jest dobry stan zdrowia pacjentki, ponieważ nawet przeziębienie jest dyskwalifikujące. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, abyoperacja została wykonana wodpowiednim momencie cyklu miesiączkowego, gdyż w czasie menstruacji zaburzona jest krzepliwość krwi, co może skutkować nasilonym krwawieniem w trakcie i po zabiegu.

O czym pamiętać bezpośrednio przed operacją? 

Do kilku tygodni przed operacją powinno się odstawić używki – dotyczy to zwłaszcza nikotyny. Palenie papierosów upośledza proces gojenia się ran, co może znacznie wydłużyć okres rekonwalescencji. Poza tym na 2 tygodnie przed operacją niewskazane jest przyjmowanie niektórych leków, na przykład aspiryny (kwasu acetylosalicylowego) oraz leków przeciwbólowych sprzedawanych bez recepty (ibuprofen). Jest to szczególnie istotne, ponieważ zaburzają krzepnięcie krwi.

Przed zabiegiem należy być na czczo – ostatni posiłek można spożyć minimum 6 godzin przed operacją. Warto pamiętać o zabraniu do placówki leczniczej luźnych, niekrępujących ubrań. Okaże się to bardzo ważne w momencie wypisu do domu – zoperowany biust nie może bowiem bezpośrednio po zabiegu podlegać nadmiernemu uciskowi. 

Operacja piersi powinna być również poprzedzona zaplanowaniem takich kwestii, jak absencja w pracy. Przez dwa tygodnie po zabiegu trzeba powstrzymać się od wykonywania obciążających czynności. Ponadto, w przypadku osoby przemieszczającej się na co dzień samodzielnie autem, konieczne jest zorganizowanie zastępczego transportu – po operacji piersi nie powinno się prowadzić samochodu przez 14 dni.

Materiał partnera